Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
DOĞAL YAŞAM’ PAZARI’NA İLGİ ARTIYOR - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞERDOĞAL YAŞAM’ PAZARI’NA İLGİ ARTIYOR

DOĞAL YAŞAM’ PAZARI’NA İLGİ ARTIYOR

Gaziantep’te kurulan Doğal Yaşam Pazarı, vatandaş tarafından büyük bir ilgiyle karşılanıyor. Şahinbey İlçesi’ne bağlı Kavaklık Mahallesi Hayri Tütüncüler Parkı’nda bulunan pazarda, köylerde yetiştirilen organik ürünler görücüye çıkıyor.

Pazar yerinde hem köyden getirilen ürünler hem de kadınların el işlemeleri şehirde buluşuyor. Ayrıca kurulan stantlarda organik ürünlerin yanı sıra yöresel yemekler, yufka ekmeğiyle böreği, ev yapımı turşular, halka tatlı ve tekstil ürünleri de bulunuyor.

Pazar hakkında bilgi veren Gaziantep Kent Konseyi Kadın Meclisi Üyesi ve Doğal Yaşam Pazarı Proje Başkan Yardımcısı Nevin Kanbağlı, “Burada çalışan kadınlarımız ağırlıklı olarak şehrin köylerinden geliyor. Köy kadınlarımızın üretmiş olduğu ürünleri pazara taşıyabilmek için proje olarak sunduk. Ardından amacımız nihayete erdi ve semt pazarımızı hizmete soktuk. Kadınlarımızı bu pazara aldıktan sonra kendi ayakları üzerinde durmalarını sağladık” dedi.

Doğal Yaşam Pazarı Projesi 2015 Ocak ayında Gaziantep Kent Konseyi Kadın Meclisi Kadınlarda Vizyon Geliştirme Komisyonu’nun projesi olarak hayat buldu. Projenin amacı üreten kadınların evlerinde ürettiği gıda, mefruşat ve tekstil ürünlerini sergilemelerini ve satışını gerçekleştirmelerini sağlamak. İlk olarak 8 Mart 2015 Dünya Kadınlar Günü’nde 60 Doğal Yaşam Pazarı projesi, 16 Nisan 2016 yılında Uluslararası Kent Konseyi ve Kentler Kongresi’nde Birleşmiş Kentler ile Yerel Yönetimler’den (UCLG) özel ödül aldı.

 

GÖZDEN KAÇIRMAYIN