Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
GIDA İSRAFIYLA MÜCADELEYE DESTEK OLACAKLAR - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaÇEVRE VE EKONOMİGIDA İSRAFIYLA MÜCADELEYE DESTEK OLACAKLAR

GIDA İSRAFIYLA MÜCADELEYE DESTEK OLACAKLAR

Muratbey, dünya genelinde gıda kaybının ve israfının 2030 yılına kadar yüzde 50 azaltılması amacıyla başlatılan, Dünya Kaynak Enstitüsü (World Resources Initiative-WRI) tarafından yönetilen “10x20x30″ girişimine destek olacak.

Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları arasında bulunan ‘Gıda kayıp ve israflarının 2030 yılına kadar yarı yarıya azaltılması’ hedefine yönelik yürütülen WRI 10x20x30 girişiminde gönüllü olan Muratbey, iş ortağı Migros’la gıda kayıp ve israfını azaltma yolunda birlikte çalışıyor.

Gıda kaybını ve israfı azaltmak için kendi bünyesinde daha önce de çalışmalar yürüten Muratbey, WRI 10x20x30 girişimine dâhil oldu. Aynı zamanda Sürdürülebilir Gıda Platformu üyesi de olan Muratbey, üretimden tüketime kadar tedarik zincirinin tüm aşamalarında israfın önlenmesi için çalışmalarına ivme kazandırıyor.

Girişim kapsamında personel eğitimlerinden, yeni teknolojilerin geliştirilmesine, süreçlerin yeniden tasarlanmasına kadar çok sayıda önemli adım atılması planlanıyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün verilerine göre, dünyada her yıl üretilen gıdanın üçte birinin israf edildiğine dikkat çeken Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol; “İçinde bulunduğumuz pandemi süreci bize insanların sağlıklı ve güvenilir gıdaya erişebilmesinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı. Muratbey, bu amaçla sektöre inovatif ürünler kazandırmak için önemli Ar-Ge yatırımları gerçekleştiriyor. Bunları yaparken Muratbey’in gelecekte de sürdürülebilir bir dünyaya yapacağı katkıyı şimdiden modelliyoruz. WRI 10x20x30 girişimine destek vererek de sürdürülebilirlik hedeflerimize yönelik kritik ve önemli bir adım attık. Bu işbirliğinden doğan güçle ülkemizde ve tüm dünyada gıda israfının önlenmesi için gayret sarf edeceğiz” dedi.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN