Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
“ORMANLARI, İSTANBULLULARIN HİZMETİNE AÇIYORUZ” - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaORMAN VE SU“ORMANLARI, İSTANBULLULARIN HİZMETİNE AÇIYORUZ”

“ORMANLARI, İSTANBULLULARIN HİZMETİNE AÇIYORUZ”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tüm unsurlarıyla tamamlanan Hacıosman’daki Atatürk Kent Ormanı’nı, Ata’nın 82. ölüm yıldönümünde İstanbulluların kullanımına açtı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 12 Ekim 2019’da, Sarıyer’deki Hacıosman Korusu’nda incelemelerde bulunmuş ve adı “Atatürk Kent Ormanı” olarak değiştirilen alanın, 19 Mayıs 2019’da açılacağı müjdesini vermişti.

Pandemi süreci ve o dönem uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle kısmi katılımla gerçekleştirilen açılışta konuşan İmamoğlu, “Kısıtlılıkla çalıştık ama bayağı iyi bir noktaya geldik. Atatürk Kent Ormanı, Hacıosman’daki bu doğa harikası yer, artık vatandaşımızın çok rahatlıkla gelip, gündelik sporunu yapabileceği bir yer haline geldi” demişti. Atatürk Kent Ormanı, tüm etaplarıyla birlikte 10 Kasım’da tamamlandı.

“KAYBEDİLMİŞ YILLARIMIZ VAR”

Pandemi nedeniyle coşkulu açılışlar yapamadıklarını dile getiren İmamoğlu, “Pandemi ile mücadelenin de bence bir gereğini yerine getiriyoruz bugün yaptığımız bu değerli açılışla. Atatürk Kent Ormanı ile aslında toplumun sağlıklı bir arada olabileceğini, sağlığını koruyabileceği bir ortamı da güzel İstanbul’umuza hediye etmenin gururunu yaşıyoruz. Bu bizim kent karakterimizde var” dedi. Çağdaş bir kent olabilmenin en önemli unsurunun, kişi başına düşen yeşil alan miktarının yüksekliği olduğuna dikkat çeken İmamoğlu “Burada her kattığımız metrekare, aslında böyle bir değeri de ortaya koyuyor. Çok hızlı davranmalıyız. Bu şehrin gerçekten kaybedilmiş yılları var, kaybedilmiş alanları var. Bu karakteri tersine dönüştürmek adına da çok hızlı davranmalıyız. Tabir-i caizse tam da Atatürk’ün isteyeceği şekliyle, İstanbulların olan bu kentin ormanlarını da İstanbulluların hizmetine açan bir kavramla yürüyoruz” diye konuştu. 

“BU ALANLAR NİÇİN İSTANBULLULARIN OLAMADI?”

Daha önce açılışı yapılan Kemerburgaz Kent Ormanı’nı ile yaklaşık 5 milyon metrekarenin üzerinde bir yeşil alanın İstanbul’a kazandırılmış olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Burası 1 milyon metrekareyi aşan bir alan. Bu alanlar niçin İstanbulluların olamadı? Bugüne dair herkesin oturup düşünmesi lazım” ifadelerini kullandı. Cumhuriyet’in ilk döneminde meyveciliğin geliştirilmesi için Atatürk’ün talimatı ile kurdurulan ve bugün metruk hale gelen Büyükdere’deki fidanlığı da İstanbul’a hediye edeceklerinin altını çizen İmamoğlu, “Orası bile 300 bin metrekarenin üzerinde bir alan. Böylesi geniş alanları İstanbullunun kullanacağı alana dönüştürmek, metruk duracağı yere yeşilliğe dönüştürmek, artık oraya kimsenin dokunamayacağı anlamına da geliyor. Bu bağlamda çağdaş şehircilik noktasında gerçekten hızlı hareket ediyoruz” dedi.

“KORUMAK, GELİŞTİRMEK, YAŞATMAK GEREKİYOR”

Atatürk Kent Ormanı’nın iki tarafından metro duraklarının bulunduğunu hatırlatan İmamoğlu, yeşil alan ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Etkinlik alanında  1500 metrekarenin üzerinde fitness alanı, çocuk alanı, üç tane göleti var.  Burası kentin Kuzey Ormanları’nın aslında bir parçası niteliğinde. Kuş türlerinin yaşatılması, muhafaza edilmesi gereken de bir nokta. Bu manada özellikle ışıklandırılmasıyla da ilgili de özenle hareket etti arkadaşlarımız. Tabir-i caizse gölge gibi bir gece aydınlatması ile o kuşların bile varlığın rahatsız etmeyecek bir altyapıyla; tümüyle titiz, hassas tüm doğallığını koruyan şekliyle burayı kentimize kazandırdık. Tabii kazandırmak yetmiyor; korumak, geliştirmek, yaşatmak gerekiyor.”

“RANTA KURBAN EDİLMEDEN İSTANBUL’A KAZANDIRMAK BENİ MUTLU EDİYOR”

İstanbul’un deprem sorununa da değinen İmamoğlu, “İzmir’de hayatını kaybeden insanlarımızı gördük. Kaldı ki o şiddette artık 4. dünya ülkelerinde bile hayatını kaybetme yok, ama bizde hala insanlar hayatını kaybediyor. Tepemizden aşağımıza binalar yıkılıyor. Bu işi tersine çevirmek anlamında mücadelemizi ayrıca yapıyoruz. Yapacağız. Bu noktada açıklamalarımız var, çalışmalarımız var. Bu hafta Meclis gündemine taşıdığımız hususlarımız var. Ama bir de afet sonrası özellikle insanların yaşamını güvence altına alacak olan bu tür toplanma yerleri, bu tür yaşam alanları da kıymetli. Geçmişten bugüne, bu tür alanların da yok edilmesi, ne yazık ki ranta kurban edilmesine dönük tam tersi bir aksiyonla bu kent ormanını İstanbul’a kazandırmak bizi mutlu ediyor” diye konuştu.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN