Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
"BALIKESİR'İN HER YERİNDE ÇEVRE KATLİAMI VAR" - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaTÜRKİYE"BALIKESİR'İN HER YERİNDE ÇEVRE KATLİAMI VAR"

“BALIKESİR’İN HER YERİNDE ÇEVRE KATLİAMI VAR”

TBMM Genel Kurulunda Balıkesir’de yaşanan çevre katliamını anlatan milletvekili Aytekin, “Bandırma-Erdek arasını RES’lerle, gübre fabrikası BAGFAŞ’IN kükürtlü dumanıyla, ağır metal OSB’siyle; şehrin merkezini yoksullukla; şehrin güneyindeki Edremit Körfezi’ni ise JES,RES,HES’lerle; Kazdağları’nı ve Madra Dağları’nı ise maden şirketleriyle delik deşik ettiler.” dedi.  Balya Koyuneri’ndeki çevre kirliliğine de dikkat çeken Aytekin, “Bu yasaya ‘evet’ demek bize göre çevreye ve gelecek nesillere ihanet demektir.” diye konuştu. 

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşma ile Balıkesir’de yaşanan çevre katliamını anlattı. Enerji ve Maden Piyasasına dair görüşülen kanunda CHP adına söz alan Aytekin, şu mesajları verdi:

“Kanunların genelliği ilkesi kişiye, kuruma, toplumun belirli bir grubunun çıkarlarına değil, kamunun tamamına yönelik yasa yapılmasını ifade eder ancak bugün görüştüğümüz yasa tam da kanunların genelliği ilkesinden sıyrılarak maden şirketlerinin, doğayı talan etmeyi kafasına takıp AKP’yi bunun için paravan yapanların istediği bir yasadır. Bu yasa, Alamos Golda ile Kazdağları’nı, beşli çeteye HES’ler üzerinden Karadeniz’i, jeotermaller üzerinden Ege’yi şirketlere peşkeş çekmek için getirilmiş bir yasadır.

Değerli milletvekilleri ‘çevre’ sözcüğü AKP için rant dışında hiçbir anlam ifade etmeyen; yeşili görünce kesip konut, suyu görünce holdinglere verip baraj yaptırmayı düşündüren bir sözcük. Ormanlarımız bir otel arazisi ölçüsünde yanarken sarayları götürüp doğanın ta orta yerine konduran zihniyetin getirdiği bu teklif, yıllardır korudukları şirketlere yeni imtiyazlar tanıyor.

Bu teklif, bir yönüyle maden arayan şirketlere dağlarımızı ve coğrafyamızı teslim ederken bir yönüyle de sözde enerji verimliliği sağlamak adına ülke kaynaklarını erozyona uğratan bir tekliftir.”

ÇİFTÇİYE TEHDİT, YANDAŞ ŞİRKETE PEŞKEŞ!

“Bakın, 47 maddelik bir teklif bu ve maddeler arasında KDV düzenlemesi de var. Çocuk mamasından KDV alıyorlar ama dağıtım şirketlerine gelince KDV’den koruyucu düzenleme yapıyorlar. Çiftçilerimiz üretimin bel kemiğidir. Çiftçiye ‘Elektrik faturasını yatırmazsan tarımsal desteğine el koyarım’ diyenler, bu teklifte maden şirketlerine Bakan onayıyla ‘Borcu yoktur’ yazısı getirmeyi şart olmaktan çıkartıyorlar. Bu yasa yurttaşa karşı maden şirketlerinin çıkarlarını koruyan bir yasa olarak karşımızda duruyor.”

BANDIRMA-ERDEK- EDREMİT KÖRFEZİ-MADRA DAĞI-BALYA

“AKP’nin yarattığı tahribat, seçim bölgem olan Balıkesir’de de net bir şekilde görülebiliyor ve bu yasa yine Balıkesir’i ciddi şekilde etkileyecektir. Şehrin kuzeyinde Bandırma-Erdek arasını RES’lerle, gübre fabrikası BAGFAŞ’IN kükürtlü dumanıyla, ağır metal OSB’siyle; şehrin merkezini yoksullukla; şehrin güneyindeki Edremit Körfezi’ni ise JES, RES, HES’lerle; Kazdağları’nı ve Madra Dağları’nı ise maden şirketleriyle delik deşik ettiler. Balya ilçesinden örnek verelim: Türkiye’nin en küçük ilçelerinden birisi Balya ama ilçenin her yanını maden arayacağız diye köstebek yuvasına çevirdiler. Geçtiğimiz bir ay içerisinde maden şirketinin yarattığı tahribatı yerinde gözlemledik. Atıklar dere yatağını değiştirmiş, yakında çökme riski var.”

“Bu şirketler, bu pervasızlığı AKP iktidarına sırtını dayamakta buluyor. Uçakla üzerinden geçilen Kaz Dağları’nda görülen o kel tepeler AKP’nin kimlere doğru yürüdüğünün göstergesidir. Maden şirketlerini kapıda karşılayanlar, madenleri çıkaran işçileriyse, jandarmayla, polisle, copla, kalkanla karşılıyor. AKP’nin iktidar ortaklarıyla yürüdüğü yol, doğayı ve çevreyi talan eden, vatandaşa gelince yokluk, şirketlere ve kendilerine gelince servet vadeden yoldur. ‘Şirketler gelsin de nasıl gelirse gelsin’ diye her tarafı talan eden bu anlayışın Türkiye’ye vereceği bir şey yoktur. Bu yasaya ‘evet’ demek bize göre çevreye ve gelecek nesillere ihanet demektir.”

KAYNAK: balikesir24saat.com


GÖZDEN KAÇIRMAYIN