Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
DEREKÖY’DE İKİNCİ SKANDAL - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaTÜRKİYEDEREKÖY’DE İKİNCİ SKANDAL

DEREKÖY’DE İKİNCİ SKANDAL

Tarım cenneti ve meyve ihracatçısı Dereköy Yaylasını da içine alan Korkuteli’nin su havzasına kömür madeni açılması için Antalya Tarım İl Müdürlüğü’nün özel şirkete destek vermesinin ardından bu kez de Kültür ve Tabiat varlıkları Koruma Kurulu ekiplerinin köye maden şirketinin aracıyla gelmesi Dereköy’de büyük tepki yarattı.

Antalya’nın Korkuteli ilçesindeki tarım ve hayvancılık cenneti Dereköy’e kömür madeni açılması için kamu kurumlarının verdiği desteğin devam ettiği öne sürülürken bölgede yapılan incelemede Roma döneminden kalma tarihi eserler bulundu. Daha önce madenin açılması için ‘Olur’ verdiği ve diğer kurumların da ‘Evet’ demesi için çalıştığı ortaya çıkan Tarım İl Müdürlüğü’nün ardından bu kez de tarihi eser incelemesi için Kültür ve Tabiat varlıklarını Koruma ekiplerinin bölgeye maden şirketinin aracıyla gelmesi Dereköylülerin büyük tepkisine yol açtı. Köylülerin, araçlarını tarlanın içine saklayan maden şirketi çalışanlarını kovduğu belirtildi.

Milyonlarca kilo kaliteli meyve üretimi yapılıyor

Her yıl yurtdışına binlerce ton kayısı, erik, kiraz ihracatı yaparak milyonlarca euroluk kazanç elde edilen Dereköy’de bakliyat üretimi ve hayvancılık da yapılıyor. Dereköylüler ihraç edilecek yüksek kalitedeki meyve üretimini için temiz bir doğaya ihtiyaç duyarken, bölgeye devasa bir maden ocağı açılması için çalışmalar yapıldığı ortaya çıktı. Dereköylüler, hem ekonomilerini hem üretimlerini hem yaşamlarını olumsuz etkileyerek bu büyük yanlışa dur demek için harekete geçerken, çevredeki diğer köyler de bu maden ocağının tüm bölge için yaratacağı olumsuz etkilere karşı tepki gösterdi. Bölgedeki tüm mahallelerin muhtarları itiraz başvurularını yaparak, madenin bölgenin yer altı sularına da büyük zarar vereceğini belirterek bu katliama dur demek için kolları sıvadılar. Bölgede yapılan sulu tarımın, maden atıklarıyla kirlenmiş yer altı suları nedeniyle büyük zarar göreceği, tarlalara ve meyve ağaçlarının üzerine rüzgarın etkisiyle kömür tozu yağacağı, çevrede ve doğada geri dönülmez yaralar açılacağını belirten Dereköylüler yaşam alanlarını korumak için harekete geçti.

Kendilerini kovalayan köylülere ‘Anlaşalım’ dediler

Bu gelişmeler sırasında köylünün yanında yer alması gereken Antalya Tarım İl Müdürlüğü’nün maden şirketine olur verdiği ve diğer kurumların da olur vermesi için çalıştığı ortaya çıktı. Bu büyük skandala tepkiler sürerken bu kez de bölgede tarihi eserlerin olup olmadığını incelemek için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ekiplerinin Dereköy’e maden şirketinin aracıyla gelmesi bardağı taşıran damla oldu. Gelen bilgilere göre Dereköylüler yaylaya yabancı birilerinin geldiğini haber aldı. Buğday ekim zamanı olduğu için Dereköy yaylasındaki tarlalarında çalışan köylüler arasında bu gelişme kısa sürede duyuldu. Bunun üzerine toplanan köylüler gelenlerin yanına gitti. Gelenlerin kömür şirketi çalışanları olduğunu ve araçlarını köylüler görmesin diye ağaçlıklı bir bölgeye gizlenmiş olduğunu gördüler. Gizli aracı gören köylüler ve tarlasını kömür şirketine kiralamayan köylü “tarlamdan çıkın!” dedi. Bunun üzerine “Anlaşalım” diyen kömür şirketi çalışanlarına köylüler, “Biz kömür istemiyoruz, sizinle anlaşacak bir şey yok” diyerek tarladan kovaladılar.

“Siz devleti temsilen köye geliyorsunuz, muhtarın, azaların neden haberi yok?”

Bu arada maden şirketinin aracıyla gelenlerin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu görevlileri olduğu ve alanı inceleyecekleri ortaya çıktı. Bunun üzerine köylüler, “Bizler yaylamıza özel araçlarla gelenlerin kimler olduğuna bakmaya geldik. Sizler yaylaya neden kömür şirketinin aracıyla geliyorsunuz? Devlet kurumu görevlileri şirket aracıyla göreve gider mi? Devletin size vereceği aracı, harcırahı yok mu? Siz devleti temsilen köye geliyorsunuz, bu köyün muhtarı azaları var, neden onlara haber vermiyorsunuz?” dediler. Köylüler görevlilere, “Burada kömür madeni açılmak isteniyor, kömür madeni açılmak istenen yerde geniş bir alanda tarihi eserler var; bu eserlerle ilgili kazı yapılmadı ve daha önce araştırılmadı, bizler bu tarihi eserlerin iyice araştırılmasını istiyoruz. Tarihi eserlerin olduğu yere, tarlalarımızın meyve bahçelerimizin olduğu bölgeye kömür madeni açılmasını istemiyoruz. Tarihi eserler için devletin adaletli inceleme yapmasını, gerçekleri ortaya koymasını ve kömüre hayır demesini bekliyoruz” şeklinde konuştular. Öte yandan köylüler, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kuruluna bölgedeki tarihi eserlerin fotoğraflarıyla birlikte tekrar dilekçe verme kararı aldı. Bu yaşanan ikinci skandal sonrasında Dereköylüler, “Devletin biz köylülerin yanında olmasını istiyoruz. Devletten bir kuruş para almadan hayatını sürdüren ve 50 milyon liralık kayısı ihracatı yapan köylünün yanında olmasını ve Korkuteli’nin tek su kaynağı olan Korkuteli çayının su havzasına sahip çıkmasını istiyoruz” şeklinde konuştular.

Müze ekibi Roma döneminden kalma eserler buldu

Öte yandan Dereköy yaylasında incelemeler yapan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ekibi Roma döneminden kalma tarihi eserler buldu. Kurul ekiplerinin yaylada yaptığı inceleme sırasında yanlarında olan Dereköylü çoban Şadi Huzur, “Müze müdürlüğünden 3 kişi geldi. Bu kişiler taşları incelediler. Roma dönemine ait kilise kalıntılarını olduğunu söylediler. Bu taşları bir araya topladılar. Buraya kömür ocağı açılmak istendiğini söylediler” dedi.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN