Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
AMASYA HALKINDAN 'SİYANÜRLÜ ALTIN' TEPKİSİ - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaTÜRKİYEAMASYA HALKINDAN 'SİYANÜRLÜ ALTIN' TEPKİSİ

AMASYA HALKINDAN ‘SİYANÜRLÜ ALTIN’ TEPKİSİ

Ortak bir basın açıklaması yapan Amasya Dernekleri, Taşova, Erbaa ve Niksar’da yapılması planlanmakta olan siyanürlü altın arama faaliyetlerini protesto etti.

Gelemiç ve Fadara mezralarından oluşan Ardıçönü köyü ile Kumluca (Buladan) köyleri arasında Buladan çayı civarındaki arazide altın arama izni verildiğinin hatırlatıldığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Amasya ili merkeze bağlı 11 köy, Taşova ilçesine bağlı  24 köy, bu durumdan olumsuz olarak etkilenecek bölgelerin başında gelmektedir.

Hemşerilerimize sorulmadan; köylülerin haberi dahi olmadan,  kamuoyuna yansıyan bu durumda, Amasya ilimizde ve Taşova ilçemizde, altın madeninden olumsuz etkilenmesi beklenen yaşam alanlarında, gerek doğa, gerek insan hayatı,  gerekse de her türlü canlımız tehdit altında kalacaktır. Köylerimizin ve mezralarımızın can damarında siyanürle veyahut sülfürik asit nedeni ile bölgede çevresel bir felaketin yaşanılmasının kaçınılmaz hale geleceği konusunda ciddi endişelerimiz bulunmaktadır. 

Ayni zamanda; unutulmamalıdır ki, sondajla altın araması yapılan mera alanları bölgedeki içme suyu kaynaklarının doğuş noktasını oluşturmaktadır.  Daha sondaj aşamasında binlerce ağacın kesileceği; ormanların tahrip edileceği ortadayken, yeraltına hançer gibi saplanan sondaj faaliyetleri sırasında su kaynaklarının zarar göreceği aşikârken, böylesine bir altın arama faaliyetine izin verilmesini anlamak mümkün değildir.

Devletin görevi insanı yaşatmaktır. Doğaya; hayvanlara, her canlıya, suya, dağa, taşa dahi sahip çıkmaktır. Devletimizin Amasya dernekleri olarak, sesimizi duymasını talep ediyoruz.”

Yetkililere seslenen dernek temsilcileri, anayasal hakları olan yaşam haklarını savunduklarını belirterek bölgenin hayvanlarına, ormanlarına, ırmaklarına sahip çıkmak adında, bu doğa katliamından vazgeçilmesini talep etti.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN