Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
MADEN ŞİRKETİNİN TALEBİYLE AĞAÇ KATLİAMI - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaENERJİ VE DOĞAL KAYNAKLARMADEN ŞİRKETİNİN TALEBİYLE AĞAÇ KATLİAMI

MADEN ŞİRKETİNİN TALEBİYLE AĞAÇ KATLİAMI

Kırklareli’nde Istranca ormanlarının da bulunduğu Kapaklı köyünde kapasite artışı isteyen taş ocağı için 144 bin 871 ağaç kesileceği ortaya çıktı.

“Yeraltı su besleme alanı üzerinde onlarca madencilik faaliyeti var” diyen çevre örgütü, son 6 yılda bölgeye 200 maden projesinin geldiğine dikkat çekti.

Kırklareli Kapaklı köyünde kalker ve dolomit ocağı kapasite artışı talep edince, 144 bin 871 ağacın kesileceği ortaya çıktı.

TAŞ OCAĞI İŞLETMESİ ÇED RAPORUNU SUNDU 

Hazal Ocak’ın Cumhuriyet‘te yer alan haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuran işletme, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunu da sundu. Raporda, arazilerin tarla vasfında olması nedeniyle sahiplerinden alınacağı ifade edildi. ÇED süreci 4 Kasım’da başlayan projeye ilişkin İnceleme Değerlendirme Komisyonu toplantısı geçen pazartesi yapıldı.

Koronavirüs nedeniyle toplantıya katılamadığını ama yazılı itirazda bulunduğunu vurgulayan Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem, kesim planlanan bölgenin Istrancalar’da olduğuna dikkat çekti.

‘BÖLGEYE 6 YILDA 200 DOSYA GELDİ’ 

“Kırklareli genelinde son 5 – 6 yılda ormanımıza, toprağımıza 200 dosya geldi. Bunların sadece yüzde 5 kadarı gölet ve tarımsal tesis. Geri kalanı enerji madencilik dosyaları” diyen Çidem şöyle devam etti:

‘ISTRANCA KAYBEDİLİRSE TRAKYA DA İSTANBUL’DA BİTER’ 

“Sektörel dağılıma bakarsanız, hepsi su kaynakları ve yeraltı su besleme alanlarında. Yeraltı suyumuz emniyetli işletme rezervine ulaştığından su tahsislerine kapatıldı. Ama dinleyen var mı? Orası belli değil. Tek bir gerçek var. Susuzluk kapıda. Hem de pandemi döneminde. Buradaki yeraltı sularının besleme alanı neresi derseniz: Istrancalar… Yeraltı su besleme alanı üzerinde onlarca madencilik faaliyeti var. ‘5 bin, 10 bin, 50 bin derken yaklaşık 145 bin ağaç keseceğiz’ diyorlar. Istrancalar kaybedilirse Trakya bitecek ama aslında İstanbul da bitecek. Suyu nereden bulacaklar.”

KAYNAK: AKTİF HABER


GÖZDEN KAÇIRMAYIN