Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
HEKİMHAN SİYANÜRLÜ MADENCİLİĞE HAYIR DİYOR - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaENERJİ VE DOĞAL KAYNAKLARHEKİMHAN SİYANÜRLÜ MADENCİLİĞE HAYIR DİYOR

HEKİMHAN SİYANÜRLÜ MADENCİLİĞE HAYIR DİYOR

Malatya’nın Hekimhan ilçesinin bazı mahallelerinde oldukça geniş arazilerin altın aramak ve işletmek üzere ruhsatlar verildiğinin ortaya çıkması, yöre halkında büyük bir huzursuzluğa neden oldu.

TUM-HABERLER.COM Medya Grup Başkanı Süleyman Kılıç’ın haberine göre; orman ve mera alanlarını da kapsayan ruhsat izni hayata geçirildiğinde, bölgede doğal hayatın büyük yara alacağı endişesi hüküm sürüyor.

Eğer bölgede maden kurulursa, hem çok geniş bir araziden yörede yaşayan insanların faydalanması engellenmiş olacak, hem de siyanürlü işleme gibi, madenciliğin gerektirdiği bazı kimyasal işlemler nedeniyle doğal yaşam katledilecek, üstüne de bölge sakinlerinin kanser vb hastalıklarla uzun vadeli bir mağduriyeti söz konusu olacak.

Habere göre; Malatya, Sivas, Erzincan illerini kapsayan üçgende 2005 yılından itibaren, MTA tarafından projelendirilip, daha sonra şirketlere ihale edilen bir madencilik süreci var. Bu şirketler bu 3 ili şu an resmen kuşatmış durumda.

Haberde şu görüşlere yer verildi:

“Bölgenin konumu ve yeraltı potansiyeli pek çok şirketin iştahını kabartmış durumda. Şirketler, yöre halkını ikna edebilmek için bilindik taktikleri denemekten geri kalmıyorlar. Halka çeşitli vaatlerde bulunarak ev, araba, aş, iş vaatlerinde bulunuyorlar. Ya da, topraklarınızı bizlere satın diye tekliflerde bulunuyorlar.

Malatya’nın Hekimhan, Arguvan, Arapgir, Yeşilyurt, Pötürge ilçelerinde şirketler altın madenciliği faaliyetleri için ruhsat ve ÇED başvurularında bulunmuş durumda.”

KAYNAK: TÜM-HABERLER.COM

https://www.tum-haberler.com/haber/hekimhan-siyanurlu-madencilige-hayir-diyor-2750?fbclid=IwAR1OzNi360r2ackmFOWgGaaNHLHSZY3B4Z6R6DjRnMwgEOc2tsyQObu2Nrc

GÖZDEN KAÇIRMAYIN