Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
KURAKLIK SADECE SUSUZ BIRAKMAKLA KALMIYOR - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaÇEVRE VE SAĞLIKKURAKLIK SADECE SUSUZ BIRAKMAKLA KALMIYOR

KURAKLIK SADECE SUSUZ BIRAKMAKLA KALMIYOR

Mavi-yeşil algler de denilen siyanobakteri, kuraklık ve kirlilik nedeniyle su kaynaklarında artış gösterdi. Göl Uzmanı Dr. Kesici, “Sağlığa zararlı olan bu bakterilerin artmaması için önlem alınmalı” diyerek uyardı.

Ülkenin 7 bölgesinde olağanüstü kuraklık yaşanıyor. Kuraklıkla birlikte kirlilik tehdidinin arttığı su kaynaklarında mavi-yeşil alg de denilen siyanobakteri artışı görüldü. Uzmanlar bu bakterilerin siyanotoksin de ürettiğine; insan ve hayvan sağlığına zararlı olduğuna dikkat çekerek uyarılarda bulundu.

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) bilim danışmanı ve göl uzmanı Dr. Erol Kesici, mavi-yeşil alglerin suların azalmasıyla genellikle mayıs-eylül ayları arasında görülürken, artık kasım-aralık aylarında bile ortaya çıkabildiğini söyledi.

Su kaynaklarında azalma ve güneş ışınlarının etkisiyle bakterilerin koloniler oluşturduğunu anlatan Dr. Kesici, “Suların bezelye çorbası kıvamına dönüşmesine neden olmakta. Eğirdir, Beyşehir gibi doğal göllerde bile aralık ayında mavi-yeşil alg dediğimiz siyanobakteri artışları görülüyor” dedi.

HAYVANLAR DA BU SUDAN İÇMEMELİ

kuraklikla-gelen-bakteri-riski-824070-1.Dr. Kesici, bu suları hayvanların içmemesi gerektiğine dikkat çekerek şu bilgileri verdi “Bu tür sular özel bir sistemle arıtılmalı. Hayvanların su ihtiyacı da buralardan karşılanmamalı. Soruna karşı ilk adım, göl, gölet gibi su kaynaklarının, bölgesel ve ekolojik özelliklerini çok iyi bilmek. İkincisi doğal göllerde tarımsal kirlilik ve sirkülasyonunu engellemek.”

KAYNAK: BİRGÜN GAZETESİ

https://www.birgun.net/haber/kuraklikla-gelen-bakteri-riski-328870

GÖZDEN KAÇIRMAYIN