Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
ONLARCA GÖLÜ KAYBETTİK - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞERONLARCA GÖLÜ KAYBETTİK

ONLARCA GÖLÜ KAYBETTİK

Ülkemizi etkisi altına alan kuraklık, gözleri kuruyan ve kurumakta olan göllere çevirdi. Yapılan araştırmalara göre, ülkemizde son yıllarda onlarca göl çeşitli nedenlerle kurudu.

Göllerimiz, başta kuraklık ve bilinçsiz su kullanımı olmak yüzünden, gerek doğal gerekse insan kaynaklı sebepler yüzünden birer birer kuruyor. Bilinçsiz sulama, kaçak sondajlar, maden ocakları ve kaynak derelerine su akışını engelleyen göletler nedeniyle birçok göl kuruma tehlikesi altında. Geçtiğimiz aylarda Akgöl, Karagöl ve Tecer tamamen kurudu. Son olarak Kırklareli’ndeki Kayalı Baraj Gölü çöl oldu.

Konya’da birçok gölün haritadan silindiğini hatırlatan uzmanlar, “Akdeniz Bölgesi’nde irili ufaklı 15’ten fazla göl tamamen kurudu. Burdur çevresinde 8-10 gölümüz coğrafyadan silinme durumunda. İç Anadolu’da çok sayıda gölümüz kuruma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bir kısmı da kurumuş vaziyette” diyerek tehlikeye dikkat çekiyor.

Türkiye’de son dört ay içerisinde kuraklık yaşandığını hatırlatan uzmanlar, bu kuraklığın ülke geneline yayıldığına dikkat çekerek; “Vahşi sulama ile tarımsal faaliyetler yapıldığı için suyu bilinçsizce kullanıyoruz. Su yetersiz kalınca yeraltı sularını da kullanmaya başladık. Türkiye’deki bütün göllerde kuruma riski var” diyor.

İŞTE KURUYAN BAZI GÖLLERİMİZ

Son yıllarda çeşitli nedenlerle onlarca gölümüz ya tamamen ya da kısmen kurudu. Çoğu birer yeryüzü cenneti iken şimdi tarih olan o göllerimizden bazıları şunlar:

Akşehir Gölü, Meke Gölü, Karagöl, Avlan Gölü, Genceli Gölü, Kestel Gölü, Samsa Gölü, Kulu Gölü, Ereğli Sazlıkları, Akgöl, Tersakan Gölü, Bolluk Gölü, Musalar Gölü, Ilgın Gölü, Keklicek Gölü, Manay Gölü, Tecer Gölü, Yay Gölü, Seyfe Gölü, Tuzla Gölleri, Acı Gölü, Işıklı Gölü, Amik Gölü, Girdev Gölü, Keklicek Gölü, Manay Gölü, Mamak Gölü, Genceli Gölleri, Burdur Gölü, Çorak Gölü, Yazır Gölü, Karataş Gölü, Gölhisar Gölü, Karamık Sazlığı, Gölcük Gölü, “

GÖZDEN KAÇIRMAYIN