Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
TATİL CENNETİNİ MADEN CEHENNEMİNE ÇEVİRECEKLER - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaENERJİ VE DOĞAL KAYNAKLARTATİL CENNETİNİ MADEN CEHENNEMİNE ÇEVİRECEKLER

TATİL CENNETİNİ MADEN CEHENNEMİNE ÇEVİRECEKLER

Sandras Dağı’nda yürütülen madencilik faaliyetleri sebebiyle Muğla’nın Köyceğiz, Ortaca ve Dalaman ilçelerinin su kaynakları, endemik türleri, dereleri, gölleri ve tüm ekosistemiyle tehdit altında olduğu gerekçeleriyle “Sandras’ı Koruma Platformu” kuruldu. Kurul bin 449 maden ruhsatının Muğla’nın doğasını alt üst edeceğini ve susuzluk yaratacağını açıkladı.

938 bin 751 nüfusu, 12 bin 975 kilometrekare yüzölçümü, bin 480 kilometre kıyı şeridi ve yüzde 68 orman varlığı bulunan 13 ilçeli Muğla’da bin 449 maden ruhsatı verildiği TEMA raporlarıyla da ispatlandı.

Maden ruhsatlarının fazlalığı nedeniyle Muğla’nın geleceğinin tehdit altında olduğunu savunan CHP Milletvekili Burak Erbay SÖZCÜ’ye konuştu. Erbay “Maden sahasının genişletilmesi durumunda susuzluk baş gösterecek, yeraltı ve yer üstü su kaynakları yok olacaktır. Doğal güzellikler de yok edilecek. Buna izin veremeyiz” dedi.

KAYNAK: SÖZCÜ

GÖZDEN KAÇIRMAYIN