Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
MADENE DİRENEN KÖYLÜLER YOL KAPATTI - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaTÜRKİYEMADENE DİRENEN KÖYLÜLER YOL KAPATTI

MADENE DİRENEN KÖYLÜLER YOL KAPATTI

Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinde maden ocağı açılmasını istemeyen köylüler, sondaj çalışmasına gelen şirket yetkililerine tepki gösterdi ve iş makinalarının girişine izin vermedi.

Ekirek köyünün Merekler-Sekatır-Kıraçlar mıntıkasında kurulmak istenen maden ocağı, bölge halkının protestosuna yol açtı. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Munzur Koruma Kurulu, Dersim’de son günlerde doğa talanına yönelik haberlerin gelmeye başladığı hatırlatıldı.

Geçtiğimiz günlerde Pülümür Vadisinde öldürülen dağ keçisi, Hozat-Hoşan Gölet Projesi, Pülümür Nehrine verilen elektrikle öldürülen binlerce balık olaylarının hatırlatıldığı açıklamada, Dersim Çemişgezek ilçesi Ekirek (Gözlüçayır) köyü Merekler – Sekatır – Kıraçlar mıntıkasında maden arama çalışmaları başlatıldığı ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Gökalp Maden şirketine ait iş makinalarının çalışmaya başlamasıyla haberdar olan köylüler duruma tepki göstermiş ve alana giderek engel olmuşlardır. Köylülerin traktörleri ile yolu kesip çalışmaya engel olmasının ardından kolluk kuvvetleri bölgeye gelmiş ve ikna etme çabasında bulunmuşlardır.

Siyasi iktidar, bugüne kadar özellikle de Barajlar, HES’ler, dere ıslahı, madenler konusunda verdiğimiz tepkilere, dile getirdiğimiz çekince ve endişelerimize, yargı kararlarına, bilimsel raporlara uyumlu düzenlemeler yapmak yerine, bütün bunları göz ardı eden, yok sayan ve arkasından dolanan bir zihniyetle hareket etmektedir.

Yetkili ve sorumluluk sahibi olanlar; bütün bu maden projelerini durdurarak, tarım, mera ve orman arazisi tahsislerini iptal ederek; yeniden çok yönlü çalışmalarla düzenlemeler yapmak yerine; siyasi iktidarın gücü ile bu alanlarda ranta ve paylaşıma giden yolu tercih etmektedir. Yargı kararlarının yanında bilimsel rapor ve yöre halkının tepki ve mücadelesini hiçe sayarak, vadilerimiz, dağlarımız ve doğal yaşam alanlarımıza geri dönüşümsüz zararlar veren; şirketlerin kontrolüne verilmesini de kapsayan bütün Baraj, HES ve maden projeleri durdurulmalıdır.

Bütün projeler durdurulup, iptal edilinceye, vadilerimizde yaşanan katliamlar durdurulup, sularımızın, meralarımızın dağlarımızın ticarileştirilmesinin önüne geçinceye kadar bundan sonra da var gücümüzle devam ettirme azim ve kararlılığındayız!

Yaşam alanlarına sahip çıkan Çemişgezek Ekirek (Gözlüçayır) köyü haklının yanındayız ve herkesi bu haklı ve meşru direnişlerinin yanında olmaya çağırıyoruz.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN