Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
SİGARA İZMARİTİ KONUSUNDA UYARDILAR - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞERSİGARA İZMARİTİ KONUSUNDA UYARDILAR

SİGARA İZMARİTİ KONUSUNDA UYARDILAR

Marmaris’te belediye ekipleri esnafı tek tek dolaşarak yere, kanallara ve mazgallara sigara izmariti atılmaması için uyarılarda bulunuyor.

Sigara izmaritleri etrafa en çok atılan atıklar arasında yer alıyor. Vatandaşların bu konuda daha duyarlı olması için bugüne kadar afişler asan, sosyal medya paylaşımları yapan, çevre farkındalık etkinlikleri düzenleyen ve hatta cezalar kesen Marmaris Belediyesi bu kez farklı bir yöntem deniyor.

Zabıta ve Temizlik İşleri müdürlüğünden bir ekip tek tek esnafları dolaşarak dükkan önlerine ve mazgallara sigara izmariti atılmaması konusunda uyarılarda bulunuyor. Gelişigüzel atılan sigara izmaritlerinin çevreye verdiği zararlar konusunda esnafı bilgilendiren ekipler, izmaritlerin özellikle yerlere, kanallara ve yağmur ızgaraları içine atılmaması için ziyaretlerde bulunuyor.

KANALLAR TIKANIYOR

Sigara izmaritlerinin doğada tamamen çözülmesi 10 sene gibi bir süreç içerisinde tamamlandığını söyleyen Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Rutin olarak yaptığımız mazgal temizliklerinde ağırlıklı olarak sigara izmariti çıkarıyoruz. Bu atıklar kanalların tıkanarak şiddetli yağmurlarda olumsuz durumlara hatta su baskınlarına neden oluyor. Aynı zamanda yağmur suları ile denize karışıyor. Turizmin gözbebeği Marmaris’in Mavi Bayrak ödüllü plaj ve denizlerinde çevre ve görüntü kirliliğine yol açıyor. Vatandaşlarımızdan bu konuda daha duyarlı olmalarını ve izmaritlerini yere atmamalarını rica ediyoruz” dedi.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN