Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
DİKEY TARIMDA BİR İLK DAHA - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaTARIMDİKEY TARIMDA BİR İLK DAHA

DİKEY TARIMDA BİR İLK DAHA

Türkiye’nin en kapsamlı yiyecek-içecek eğitim merkezi olan Mutfak Sanatları Akademisi, yine bir ilke imza atıyor. Plant Factory ile yapılan işbirliği kapsamında 2020 yılında MSA Kampüsü içinde MSA Bahçe hayata geçirilirken bu bahçede dikey tarım uygulamaları yapılıyor.  Kapalı alanda topraktan bağımsız yapılan bu üretimle geleceğin tarımı yapılarak geleceğin gıdası üretilirken aynı zamanda doğaya zarar vermeyen, besin değeri yüksek ürünler elde ediliyor.

Mutfak Sanatları Akademisi ve Plant Factory, 2020 yılı başında yaptıkları işbirliği ile MSA Kampüsü’nde MSA Bahçe adında bir dikey tarım üretim alanını hayata geçirdi. MSA, hayata geçirilen bu uygulamayla öğrenci ve şeflerini kapalı alanda dikey tarım ile buluştururken aynı zamanda geleceğin şehir tarımcılığı bilincini de yayıyor. 

Insana ve doğaya zarar vermeyen üretim

Işbirliği kapsamında MSA Bahçe’de kapalı alanda topraktan bağımsız üretim yapılıyor. Şehir içinde üretimi mümkün kılan dikey üretimde birim alanda daha çok ürün üretilip verimlilik de artırılıyor. Bu sistemde insana ve doğaya zarar vermeyen üretim prensiplerini benimseyerek kapalı ve kontrollü ortamda, bitkileri değişen iklimden koruyarak 365 gün boyunca mevsimden bağımsız olarak sürekli üretim yapılabiliyor. İyi tarım belgesi olan, Türkak onaylı gıda analizlerinin yapıldığı, IFS belgeli, kapalı alanda ilaç kullanmadan yapılan üretim ile gıda güvenliği de en üst seviyede tutuluyor. 

Minimum fire ile hasat imkanı

Geliştirilen tarım teknolojisi sayesinde veri odaklı analizlerle bitki kalitesi ve lezzeti odaklı çalışılarak insan müdahalesini en aza indiriliyor. Çimlendirmeden filizlendirmeye tüm aşamalar MSA Bahçe’de gerçekleşiyor. Su, ışık, nem, sıcaklık ve rüzgar faktörleri üretim en verimli, temiz ve sağlıklı olacak şekilde kontrol ediliyor ve minimum fire ile hasat sağlanıyor. 

Yüzde 95 daha az su tüketiliyor

Plant Factory’nin geliştirdiği, MSA Bahçe’de kullanılan sirkülasyon sistemleri ile geleneksel tarım yöntemlerine göre yüzde 95 daha az su tüketilirken dünyanın en önemli problemlerinden biri olan su kaynaklarının fazla ve bilinçsiz tüketiminin önüne geçiliyor. 

GÖZDEN KAÇIRMAYIN