Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
ATAKÖY ARITMA TESİSİ’NİN KAPATILMASI OLANAKSIZ - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaORMAN VE SUATAKÖY ARITMA TESİSİ’NİN KAPATILMASI OLANAKSIZ

ATAKÖY ARITMA TESİSİ’NİN KAPATILMASI OLANAKSIZ

Bazı yayın organlarında yer alan Ataköy İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin çalıştırılmadığı ve atıksuyun doğrudan Ayamama Deresi’ne verilerek denizin kirletildiğine dair iddiaların doğrulanmadığı ileri sürüldü. İSKİ yetkilileri tarafından konuyla ilgili açıklama yapıldı.

İSKİ yetkilileri tarafından yapılan açıklamada tesisin çıkış suyu parametrelerinin normal değerlerde olduğu ifade edildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ayamama deresi; İstanbul’un diğer dereleri gibi yağış olmadığı zamanlarda kuru bir deredir. Toplama havzası çok geniş olup, TEM yolunun kuzeyinden başlayıp uzun bir yol kat ettikten sonra Ataköy sahilinde denizle buluşmaktadır. Yağış miktarının yüksek olduğu zamanlarda derede oluşan yağmur suyu ile birlikte mil, ağaç parçaları gibi malzemeleri deniz kıyısına taşımaktadır. Denize yakın kısımlarda dere ıslahı ile birlikte dere yatağının genişletilmiş olması sebebiyle yağmur suyu ile taşınan malzemeler hızın düşmesinin de etkisiyle çökelmektedir. Bu çökeltiler de ilgili birimlerimizce düzenli olarak temizlenmektedir. Bu çökeltilere bakarak Ataköy İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin çalıştırılmadığı iddia edilemez. Türkiye’nin en büyük ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi olan Ataköy İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin çıkış suyu, Ayamama deresine deşarj edilmektedir. Ataköy arıtma tesisi günlük 600 bin metreküp atıksuyu deşarj standartlarına uygun şekilde arıtarak, Ayamama deresine vermektedir. Bu işlem günün 24 saati, yılın 365 günü kesintisiz devam etmektedir. Bu kadar büyük bir debinin arıtılmadan dereye verilmesi düşünülemeyeceği gibi, kamuoyundan, denetleme birimlerinden saklanması da mümkün değildir.”

TESİSİN KAPATILMASI TEKNİK OLARAK OLANAKSIZ

“Kaldı ki, bu tesisimiz biyolojik arıtma tesisi olup dönem dönem kapatılması, teknik olarak da mümkün değildir. Arıtmayı gerçekleştiren bakterilerin ölmesi veya zarar görmesi halinde günlerce normal işletme koşullarına getirilemez. Tesisin enerji kesintilerinden etkilenmemesi için doğalgazdan elektrik üreten sistemler (her biri 4,6 megavat gücünde 2 doğalgaz ile çalışan türbin) de mevcut olup, enerji kesintisine bile müsaade edilmeyip, durmadan çalışmaktadır. Anlık olarak enerji kesintisine dile müsaade edilmemektedir. Ayrıca Türkiye’nin en büyük atıksu yatırımlarından biri olan, ikinci kademesini yakın zamanda devreye aldığımız, dünyada sayılı olan bu tesisimizi çalıştırmayarak neyin amaçladığımızın izahı mümkün değildir.”

TESİSİN HER SAATİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI TARAFINDAN İZLENİYOR

“Bu kapasitedeki tesisler sadece İSKİ tarafından kontrol edilmemekte, SAİS (Sürekli Atıksu İzleme Sistemi) kabinleri ile çıkış suyumuz çevrimiçi olarak 24 saat 365 gün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da izlenmektedir. Yapılan ölçümlerde giriş atıksuyunda 1,85 mg/l olan çözülmüş oksijen, dereye deşarj edilen akış suyunda ise 8,66 mg/l seviyesindedir. Bu değerler temiz su kaynaklarındaki değere eşittir. Bu ve diğer tesislerimiz talep olması halinde, tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açıktır.”

GÖZDEN KAÇIRMAYIN