Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
OSMANİYE'DE TIRTIL İSTİLASI - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞEROSMANİYE'DE TIRTIL İSTİLASI

OSMANİYE’DE TIRTIL İSTİLASI

Baharın gelmesiyle Amanos Dağları’nda kızılçam ağaçlarının dallarına yuva yaparak yeni yetişen filizleri yiyen ve ağaçların gelişmesini önleyen Çam Kese böceği ( çam tırtılı ) ağaçlarda çoğalmaya başladı.


İnsan teninde kaşıntıya kabarıklığa neden olan bu zararlı hayvanlar ile mücadelenin birçok doğal yolu bulunuyor . Öncelik;  tırtılın yoğun olarak bulunduğu bölge ağaçlarına  Kuş yuvalarının asılması.

İbibik , tahtalı güvercin , ispinoz ve bülbül gibi tırtıl ile beslenen kuşların bu bölgelerde  koloni oluşturarak ormanları tehdit eden bu tırtıl türüne karşı uzun süreli koruma sağlıyor. Ayrıca laboratuvar ortamında üretilmiş Calosoma Sycophanta ( terminatör ) böceklerinin bu tırtılları yiyerek yok ettiği de biliniyor.

Geçmiş yıllarda bu tırtıllarla mücadele kapsamında Osmaniye Orman İşletme çeşitli çalışmalar yapmıştı. Bu çalışmaların bu yıl yapılıp yapılamayacağı merak konusu olmuş durumda.

KADİR BOZ- OSMANİYE UHA

GÖZDEN KAÇIRMAYIN