Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
O YANGIN BU YÜZDEN Mİ ÇIKTI? - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞERO YANGIN BU YÜZDEN Mİ ÇIKTI?

O YANGIN BU YÜZDEN Mİ ÇIKTI?

Hatay’da Ekim ayında çıkan ve yerleşim yerlerini etkileyen yangının bulunduğu bölgede maden projesi yapılacağının ortaya çıkmasının ardından Arsuz ilçesine bağlı Hüyük Mahallesi sakinleri projeye karşı itirazlarını dile getirmeye başladı.

Yöre sakinleri, Krommer Madencilik Şirketi tarafından krom ocağı için yarın yapılması planlanan ÇED toplantısı öncesi protestoya hazırlanırken kaymakamlık, pandemi gerekçesiyle 15 günlük eylem yasağı getirdi. Karara tepki gösteren Arsuzlulular, “ÇED toplantısında pandemi yok ama maden ocağı istemeyen mahalleliye yasak ve pandemi var” dedi.

TARIM ARAZİLERİ YOK EDİLECEK
Maden projesinin iptal edilmesi için imza toplayan, dava açan mahalleli, ÇED toplantısının iptal edilmesini istiyor. Yetkililerin taleplerini görmezden geldiklerini dile getiren halk, “Projeye karşı üç dava açıldı. Mahkeme, köylülerin lehine bir karar verdi. Ancak şirket, mahkeme kararına itiraz etti. İtirazlarımıza, eylem yapmamıza ve devam eden hukuki sürece rağmen gene de ÇED toplantısı kararı alındı. Biz hakkımızı savunmayalım diye de Arsuz Kaymakamlığı eylem ve etkinliklere yasak getirdi” dedi.

Krom ocağı, 1820 hektarlık alanı kaplayacak. Ormanlar ve tarım arazileri yok edilecek. Narenciye üretimi olumsuz etkilenecek.Bilim insanları, Amazon’da metan emisyonlarının arttığını, çünkü ağaçların büyükbaş hayvan çiftliklerine yer açmak için yasadışı bir şekilde kesildiğini vurguluyor.

Bu geniş alanların, büyük miktarlarda sera gazı üreten yüz binlerce inekle dolu olduğu belirtiliyor.

KAYNAK: CUMHURİYET

GÖZDEN KAÇIRMAYIN