Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
BIFED 2021 İÇİN BAŞVURULAR AÇILDI! - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaKÜLTÜRBIFED 2021 İÇİN BAŞVURULAR AÇILDI!

BIFED 2021 İÇİN BAŞVURULAR AÇILDI!

Yönetmenliğini Petra Holzer’in, koordinatörlüğünü Ethem Özgüven’in üstlendiği Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) bu sene 8’inci yılına giriyor. 13-17 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek festival belgesel başvurularını kabul etmeye başladı. Bu sene de ücretsiz katılım sağlanabilecek festivale 1 Mayıs’a kadar başvurular kabul edilecek.

COVID-19 kriziyle geçen 2020 yılında hepimiz önceki hayatlarımızın lüks olduğunu fark ettik. Bundan dersler çıkardık. Bu sene, 13 – 17 Ekim tarihleri arasında sekizincisi gerçekleşecek olan BIFED 2021 insanlığın sorguladığı ve değişmeyi umduğu bu zamanda dünya, çevre ve alışkanlıklarımızla ilgili ekoloji temelli film başvurularını bekliyor.

Başvurular için son tarih: 1 Mayıs.Başkanlığını Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz’ın yaptığı festival başvuruları her yıl olduğu gibi bu yıl da ücretsiz.
 
Bu sene BIFED’de neler bekleniyor?
 
Festival, belirsizlikler ve zorluklarla geçen bu senenin ardından sorunların üzerine cesaretle gidenleri, değiştirmek ve dönüştürmek isteyenleri ve elinden geleni yapmaya hazır olanları, birbirinden kıtalarca uzak olsalar da ortak bir değişim çağrısına katılabilecekleri bir ortamda buluşturmak amacında.

Düzenleme kurulu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
“BIFED 2021, her yıl olduğu gibi bu yıl da sorunların büyüklüğünü gizlemeden paylaşıp daha güçlü bir dayanışmanın temellerinin atıldığı mekânlardan biri olma umudunda. 2020 yılında çevrimiçi gösterimlerle daha fazla insana ulaşıldı. Yine, herkes davetli. Öğrendiğimiz kadarıyla bir kenara çekilmemek ve daima öğrenmek için. Herkesi bekliyoruz. Dikkat çekmek için. Yeterli değiliz ama yalnız da değiliz, birlikte görmek için.”
 
BIFED Yönetmeni Petra Holzer festival 2021 ile ilgili şunları söyledi: “Günümüzde sandığımızın tam tersine aslında artık hiçbir şey bilmiyoruz. Çünkü bugüne dair üzerimize boca edilen ve en iyisi, en kıymetlisi bilgi kılığına sokulmuş enformasyon olan ve bu nedenle de kalan aklımızı karıştırmaktan başka pek bir işe yaramayan, geriye kalanı da yalan, simülasyon, manipülasyon ve reklam olan okyanusa o kadar batmış durumdayız ki ve bu enformasyon bombardımanından o kadar yorgun düşmüş durumdayız ki… Ekvador’daki korkunç petrol kirliliğini, Kaz Dağları’ndaki orman katliamını, Istranca Ormanları’nı bekleyen tehlikeyi, her bir köyümüzün dibinde açılan taş ocaklarını, İran’daki Karun, Artvin’deki Çoruh ve ABD’deki Kolorado Nehri’nin acı kaderini bilmeyiz’

 BIFED 2021 için belgesel başvuruları 1 Mayıs 2021 tarihine dek www.bifed.org adresinden kabul edilecek.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN