Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
" RANT KANALINDA KATARLILARA İMAR, VATANDAŞA KAMULAŞTIRMA!" - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞER" RANT KANALINDA KATARLILARA İMAR, VATANDAŞA KAMULAŞTIRMA!"

” RANT KANALINDA KATARLILARA İMAR, VATANDAŞA KAMULAŞTIRMA!”

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, son günlerde gündemden düşmeyen Kanal İstanbul tartışmaları ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, hükümetin Katarlılar’a imar rantı sağlamak için işi oldu bittiye getirerek yol almaya çalıştığı belirtildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un “ÇED raporunu okumadan ahkam kesenler” söylemine vurgu yapılan açıklamada, on binlerce İstanbullu’nun projeye itiraz ettiği, proje aleyhine davalar açıldığı hatırlatıldı ve şu ifadelere yer verildi:

“Halen, davalar gereği bilirkişilerin bölgede keşif yapmasını bekliyoruz. Ses yok.. Biliyoruz oldu bittiye getirerek yol almaya çalışıyorsunuz.

Mega projelerinizle İstanbul’a, binlerce yıllık kent belleğine, doğaya verdiğiniz zararın farkındayız.
Her fırsatta başvurduğunuz kamuoyu araştırmaları da İstanbulluların bu “katil proje”yi istemediğini söylüyor. Belli ki İstanbul, İstanbullular ve doğayla inatlaşılamayacağını halen anlayamamışsınız.

İstanbul halkı yaşam alanlarının, suların, ormanların, tarım alanlarının yok edileceğini biliyor, deneyimliyor. Çok yeni 600 çiftçiye arazilerinizi terk edin dediniz. Evet, sizin için “takozcu odalar” bizim için “bilim insanları”nın sözlerine de kulak veriyoruz. Bu rapor dediğiniz yıkım metnini hazırladığını söylediğiniz 200 kişiyi de merak ediyoruz, fakat halen bir isme ulaşabilmiş değiliz.

Projenizin “en çevreci şehircilik projesi” olduğu iddianız komik bile olmayan bir yalandan ibaret
maalesef. Halk, açlıkla, yoksullukla ve Covid pandemisi ile boğuşurken, İstanbul depremi kapıda iken; bir
avuç sermayedar para kazansın, bir avuç zengin halkın kovulacağı alanlarda “Yenişehir”de yaşasın diye hem kentimizi hem de doğayı feda etmenin peşindesiniz.

Kanal İstanbul,
-Bir ulaşım projesi değildir. Bölgede yaşayan halkın yaşam koşullarını iyileştirmek yerine köyleri, sermayeye açacak şekilde imar izinleri verdiğinizi biliyoruz ki bu bir yapılaşma, rant projesidir.

-Bu proje “kentsel dönüşüm” adı altında milyonları evlerinden, yerlerinden edecek, işyerlerini dahil yok edecek; lüks siteler, AVM’lerle dolu “Yenişehir”e dönüştürecektir.

-Dünyanın pek az kentinde olan ama İstanbul’da birarada olan doğal varlıklar, dünyanın yedi lagününden biri, göller, endemik çeşitliliği ile ünlü Kuzey ormanları, tarım alanları, insan dışı canlı yaşam, göç sırasında konaklayan kuşlar, denizler, hepsi bu projeyle yok edilmeye çalışılmaktadır.

İstanbul susuzlukla sınanırken, iklim krizi her gün daha görünür biçimde yaşamımızda etkili hale
gelmişken bu proje doğaya ve parçası olan bize karşı işlenecek en ağır suçlardandır.

 • İstanbul 8500 yıllık tarihi olan bir kenttir, bu proje ile Yarımburgaz Mağarası, Bathenoa Antik Kenti gibi kültür varlıkları kar ve rant hırsına kurban edilecektir.
 • Binlerce köylü, işçi esnaf, emekçi, bu talan projesi sonucunda daha fazla yoksullukla mücadele
  etmek zorunda kalacaktır.
 • Bu proje Marmara Denizi’ni ölü bir deniz haline getirecektir, ayrıca yıllarca sürecek Kanal
  hafriyatı İstanbul’un tüm ekosistemlerini zehirleyecektir.
  Daha önceki açıklamalarımızda da açık biçimde belirttik Montrö’den çıksanız da çıkmasanız da
  ticari gemileri Kanal’dan geçmeye zorlayamazsınız, daha fazla para kazanacağız yalanınıza da
  kimse inanmıyor, bu nedenle bir avuç suda fırtına koparıp bildiriyi bahane etmeyin.
  Duymayanlara, duymak istemeyenlere tekraren söyleyelim: Bu rant, talan ve İstanbul’u,
  belleğimizi yok etmek için yapılmaya çalışılan projeyle sonuna kadar mücadele edeceğiz.
  Çocuklarımızın geleceğini, kentimizi ve doğayı koruyacağız.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN