Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
BU YILIN FİDELERİNİ DAĞITACAK İLK TIR YOLA ÇIKTI - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞERBU YILIN FİDELERİNİ DAĞITACAK İLK TIR YOLA ÇIKTI

BU YILIN FİDELERİNİ DAĞITACAK İLK TIR YOLA ÇIKTI

İBB, eski yönetim tarafından 2015’te açılan, 1 yıllık üretimin ardından 2016’dan bu yana kaderine terk edilen Kemerburgaz’daki “Fide Üretim Merkezi”ni, yaklaşık 6 yıllık harabe görüntüsünden kurtardı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, merkezin açılışını, üretici köylü kadınlar ve tesis çalışanlarıyla birlikte gerçekleştirdi.

“Üreten Türkiye kazanır; evde bekleyen Türkiye kazanmaz” diyen İmamoğlu, geçen yıl 3.6 milyon adet fide dağıttıklarını, rakamı bu sene 4.2 milyona çıkaracaklarını vurguladı. “Allah’ın o güzel nimeti topraklarımızdan fışkıran o bereketi önemsiyoruz” diyen İmamoğlu, “O toprağın içine, betonu sokmak istemiyoruz, üretimi sokmak istiyoruz. İstanbul, tarım şehri değil. Ama biz, İstanbul’da örnek modellerle Türkiye’nin lokomotifi olmak zorundayız. Dünyaya örnek, her karış toprağını değerlendiren bir şehir olmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından İmamoğlu, beraberindeki heyet ile üretici ve çalışan kadınlar, seraya geçti. Sera alanında incelemelerde bulunan İmamoğlu, dağıtıma çıkacak ilk fideleri, kendi elleriyle tıra taşıdı.

İmamoğlu ve üretici kadınlar, dağıtımı gerçekleştirecek ilk tırı, birlikte yolcu etti. 2015’te mevsimlik çiçek üretimi amacıyla, Kemerburgaz Katı Atık Sahası’nda kurulan sera, 2016’dan beri atıl durumda bulunuyordu.

Depo alanı hariç, 3 dönümlü kapalı alanda kurulan sera, enerji tasarruflu olmasıyla dikkat çekiyor. Seranın ısıtılması için gereken enerji, atıkların geri dönüşümünden kazanılıyor. Böylelikle, tesiste yılın 12 ayı üretim yapmak mümkün hale geliyor.

Şubat’ta biten bakım ve onarım çalışmaları sonrasında üç domates, bir sivri biber ve bir patlıcan fidesi çeşidi yetiştirildi. Yetiştirilen fideler, 10 Nisan’dan itibaren İstanbullu çiftçilere hibe edilecek.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN