Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
MISIR ŞURUBU KANSERE YOL AÇIYOR - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaÇEVRE VE SAĞLIKMISIR ŞURUBU KANSERE YOL AÇIYOR

MISIR ŞURUBU KANSERE YOL AÇIYOR

Gıda sektöründe geniş bir kullanım alanına sahip olan Mısır şurubu, kullanım alanının genişliği ve sağladığı avantajların yanı sıra birçok dezavantajı da beraberinde getirmektedir. Daha ziyade sağlık açısından zararlı olduğu düşünülen mısır şurubu , bu yönüyle günümüzde en çok tartışılan tatlandırıcıdır. 

Gaziantep Ünversitesi’nden İbrahim Çekiç tarafından, imgesel Gaziantep baklavası üzerine yapılan duyusal analiz testinin ardından hazırlanan makalede, mısır şurubunun dezavantajlarına da vurgu yapıldı. Makalede, mısır şurubunda elde edilen yüksek früktoz içerikli şeker iç organlarda ve karın içinde yağlanmanın en önemli nedenlerinden birisi olduğuna vurgu yapıldı.

Yağ dokusunun başlı başına bir endokrin organ gibi davrandığının ve yağlanma da özellikle karın içerisinde ve iç organlarda meydana geldiğinin hatırlatıldığı makalede mısır şurubu hakkında şu bilgiler verildi;

“Bu yağlanmanın “metabolik sendrom” olarak bilinen tablonun oluşmasına ciddi katkısının bulunduğu  kabul dilmektedir. Buna bağlı olarak siroz, karaciğer kanseri, karaciğer rezeksiyonu (karaciğerin bir kısmının ameliyatla alınması) ve transplantasyonu gereken hasta sayısı da artmaktadır.

Mısır şurubu şekerinin pankreas kanserine neden olduğunu gösteren en büyük çalışmalardan biri de geçen yıl yayınlanmıştır. Toplam 482.362 kişinin kaydedildiği bu  çalışmanın  sonucuna  göre  ülkemizde  yüzde 15 kota verdiğimiz nişasta bazlı şeker(früktoz) pankreas kanseriyle doğrudan ilişkili bulunmuştur.

Bugün şekerli ürün olarak piyasada bulunan başta meşrubatlar olmak üzere hemen bütün tatlı ürünler mısır şurubundan yapılmaktadır. Yol kenarlarına park etmiş arabalarda, kilosu beş-altı liraya satılan tatlıların bu kadar ucuz olmasının en önemli nedenlerinden biri nişasta bazlı şeker ve tatlandırıcıların kullanılıyor olmasıdır.

Daha çok mısırdan elde edilen nişasta bazlı şekeri ayırt etmenin en kolay yollarından biri (genzinizde  bıraktığı yanma tadını ve mide ekşimesini bir tarafa bırakırsanız)akışkan olması ve soğukta şekerlenmeye neden olmamasıdır.

Buna karşılık kalite unsurunu ön planda tutan tatlı üreticileri baklava gibi ürünlerinin buzdolabına konmamasını önermektedir, çünkü şeker pancarı kaynaklı gerçek şerbetle yapılan tatlılar şekerlenir. Dahası mısır şurubunun elde edildiği mısırın GDO’lu mısır olması olasılığı yüksektir.” 


GÖZDEN KAÇIRMAYIN