Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI'NDAN TAŞ OCAĞI ÇAĞRISI - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞERKUZEY ORMANLARI SAVUNMASI'NDAN TAŞ OCAĞI ÇAĞRISI

KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI’NDAN TAŞ OCAĞI ÇAĞRISI

Kuzey Ormanları Savunması (KOS); faaliyet durdurma kararına rağmen çalışmaya devam eden, Kuzey Ormanları’nı ve Antik Roma Su Yolu’nu tahrip eden ‘Burhanettin Soğancılar Taş Ocağı’nın durdurulması ve gerekli yasal işlemlerin yapılması için çağrısında bulundu.

Ormanlarımızım maden, taş, kum ocaklarıyla delik deşik edildiğine dikkat Çeken KOS, yaptığı yazılı açıklamada; canlılığın ortasında ay yüzeyindeki kraterleri anımsatan ölüm çukurları açıldığını belirtti.

KOS’un açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

” Kâr hırsıyla her ağacın altında taş aramakta sakınca görmeyenşirketlerden biri,‘Burhanettin Soğancılar – İR:72635’ Taş Ocağı, Kuzey Ormanları’nın Kalfaköy bölgesini dinamitliyor. Açtığı devasa kraterde kazma vurmaya devam ediyor.

◦Üstelik bunu,İstanbul’a nefes, yaban hayatına yuva olan; köylünün geçimini sağladığı Kuzey Ormanları’nıntam ortasında yapıyor.

◦ Üstelik,Antik Roma’dan kalan ve Osmanlı İmparatorluğu tarafından da istifade edilen Trakya’nın eşsiz 1700 yıllık su isale hattınazarar vererekyapıyor.

◦ Üstelik, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı koruma kurulunun“tarihi suyolununbir kısmının yok edildiği, bir kısmında ise kaçak kazılar yapılarak tahrip edildiği” tespitine rağmen yapıyor.

◦ Üstelik, kurulun koruma kararına ve şirket hakkında suç duyurusunda bulunulması kararına rağmen yapıyor.

◦ Üstelik, Çatalca bölgesinin 37 köy muhtarınınveKuzey Ormanları Savunması’nınÇatalca Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmasına rağmen yapıyor.

◦ Üstelik,“ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) Gerekli Değildir”kararında belirtilen alanın dışında çalışıldığınıbelirtenİstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün,Valilik oluruile taş ocağı hakkında kapatma kararı vermesine rağmen yapıyor.

Faaliyet durdurma kararına rağmen bölgeden alınan görüntülerde iş makinalarının çalışmaya devam ettiği belgelenmiştir.Buradan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere tüm yetkili resmi kurumlara sesleniyoruz; bu yıkımın durması için daha ne olması gerekiyor?

Dünyada başka bir benzeri bulunmayan Antik Roma Su Yolu’na vurulan kepçe, vatandaşların aklına kaçınılmaz olarak şu soruyu getirmektedir;şahısların maddi çıkarlarıyurdun doğasının, köylüsünün,tarihi değerlerinin ve kültür mirasının dahi üzerinde midir?

Maden işletmesinin faaliyete geçmesine onay vermek büyük bir hataydı. Bu hata, sonunda suça dönüşen bir sürecin başlangıcı olmuştur. Yasaları çiğneyerek, devlet kurumlarını itibarsızlaştırarak çalışmaya devam eden şirkete neden engel olunmamaktadır?”

Açıklamanın sonunda; Orman Genel Müdürlüğü’nü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı ve İstanbul Valiliği’ni, verilen karar doğrultusunda harekete geçmeye, yükümlülüklerini yerine getirmeye çağıran KOS, Faaliyete devam eden işletmenin sorumluları ile verilen kararın uygulamaya koyulmasında ve denetlenmesinde ihmali olanların derhal cezalandırılmasını talep etti.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN