Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
HONG KONG KRİPTO PARA BORSALARI ÇEVRECİ OLMAYA ÇALIŞIYOR! - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaÇEVRE VE EKONOMİHONG KONG KRİPTO PARA BORSALARI ÇEVRECİ OLMAYA ÇALIŞIYOR!

HONG KONG KRİPTO PARA BORSALARI ÇEVRECİ OLMAYA ÇALIŞIYOR!

Hong Kong merkezli kripto para borsası Crypto.com karbon emisyonunu azaltmak için çalışmalara başladı. FTX ve BitMEX borsaları da karbon nötr ile ilgili vaziyet aldı. Ardından Crpyto.com’da 18 ay içinde karbon nötr olmaya kararlı olduğunu açıkladı.

Son zamanlarda kripto para birimleriyle ilgili enerji tüketimi göze çarpmaya başladı. Tesla’nın kurucusu Elon Musk‘ın attığı “tweet”le de gündeme geldi. Elon kripto para birimlerini çevreci bir hale getirmek için kripto para madencileri ile görüştüğünü söyledi. Bu ayın başlarında Musk, fosil yakıtların hızla artan kullanımı nedeniyle Tesla’da Bitcoin ile yapılan araç alımlarını askıya alacağını “tweet”ledi.

Bu sebeple Crypto.com’un planları, karbon emisyonunu dengelemek ve ayırmak. Crypto.com’un amacı kripto para ticaretlerini, tüm platformlarında yapılan para yatırma ve çekme işlemlerini ve ticaretle ilgili olmayan faaliyetler tarafından üretilen karbonun da bir değerlendirmesini içeriyor. Crypto.com, karbon emisyon olayına daha derinden bakıyor diyebiliriz.

Bu ayın başlarında, FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried şu şekilde bir hesap yaptı:

İşlem ücreti / blok zinciri ücretlerine harcadığınız her 1 ABD doları için Cool Earth’e 0,0026 ABD doları bağış yaparsanız, kısaca karbon nötr olursunuz.

Bununla birlikte FTX, bu yıl karbon dengeleme kuruluşlarına 1 milyon $ bağış yapmayı planladığını söylüyor.

BitMEX, müşterileri tarafından ödenen her 1 $’ı blok zinciri ücreti için en az 0,0026 $ bağışta bulunarak platformunda neden olduğu karbon emisyonlarını dengelemeye başlamakta kararlı gözüküyor.

Çevre grupları, atmosfere giren karbon emisyonlarını azaltamadığı için bu durumu eleştirdi. Bunları gerçek çözümlerden çok dikkat dağıtmak olarak nitelendirdi.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN