Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
TELLİ TURNALARDAN MÜJDE VAR - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞERTELLİ TURNALARDAN MÜJDE VAR

TELLİ TURNALARDAN MÜJDE VAR

Türkiye’de 17 yıldır üreme kaydı bulunmayan telli turnalardan müjdeli haber geldi. Amasya’da bir çift telli turnanın kuluçkaya yattığı belirlendi.

Telli turnalar genellikle, kış boyunca kuru otlaklarda bulunurken, üreme mevsimi esnasında bataklık alanları tercih ediyor. Nemli bataklıklar, bozkır habitatları ve çayırlar, telli turnaların ürediği diğer alanlar.

Kışı Afrika’da geçirdikten sonra Mart-Nisan aylarında Türkiye’ye gelen ve Doğu Anadolu’da dört farklı sulak alanda ürediği bilinen telli turnaların son ürediği alan Muş’un Bulanık Ovası’ndaki Murat Nehri üzerinde bulunan adalar olarak biliniyor.

Telli turnaların tüm Avrupa’da üreyen son 11 bireyinin Bulanık Ovası’nda kısıtlı bir alanda olduğu tespit edilmişti. Ancak Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın 2019 yılında yayımladığı, kuş gözlemcilerinin 2014-2017 yılları arasındaki kayıtlarını içeren Türkiye Üreyen Kuş Atlası’nda, bu türün artık Türkiye’de üreyen nüfusunun kalmadığı bildirilmişti.

Ancak telli turnalardan müjde geldi. Bu yıl ilk kez Amasya’da bir çift telli turnanın kuluçkaya yattığı, bir kuş fotoğrafçısı olan Engin Bıyıkoğlu tarafından tespit edildi.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN