Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
MÜSİLAJA NEDEN OLAN ATIKLAR ARILARI DA ETKİLEYECEK! - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞERMÜSİLAJA NEDEN OLAN ATIKLAR ARILARI DA ETKİLEYECEK!

MÜSİLAJA NEDEN OLAN ATIKLAR ARILARI DA ETKİLEYECEK!

Çanakkale Boğazı’nda Mart ayı itibariyle etkili olmaya başlayan müsilaj Ege Denizi’ne doğru ilerlemeye başladı. Bal ve Arı Ürünleri Uzmanı Ahmet Bağran Aksoy, müsilaj oluşumuna ve deniz canlılarının yok olmasına neden olan atıkların, arılara ve diğer canlılara da zarar verebileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Marmara Bölgesi’nin en büyük su kitlesi Marmara Denizi’nde başlayan ve Ege Denizi’ne kadar inen müsilaj, denizlerde yaşayan canlılarımızın sonu oluyor. Müsilajın nedenlerine dikkat çeken Bal ve Arı Ürünleri Uzmanı Ahmet Bağran Aksoy ‘Teknoloji gelişirken insanoğlu doğanın tüm kaynaklarını kullanmaya devam ediyor ve ürettiği atıklarla doğaya, doğadaki canlılara, ekolojik sisteme zarar veriyor’ diyerek önemli uyarılarda bulundu.

Müsilaja neden olan atıklar doğaya zarar veriyor!

Müsilaj oluşumunu tetikleyen atıklara dikkat çekmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2018 verilerini paylaşan Ahmet Bağran Aksoy, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın son yayınladığı verilere göre Türkiye genelinde tehlikeli atık miktarı toplamı 1.513.624 ton olarak belirlendi. Ne yazık ki, bu atıkların doğaya verdiği zararları her gün görmeye başladık. Müsilaj oluşumuna yol açan tehlikeli atıklar, yarın ekolojik tahribata, biyolojik çeşitliliğin azalmasına ve arıların yok olmasına neden olacak’ diye belirtti.

Yeşili koruyamazsak arılar yok olacak!

Doğayı ve doğadaki canlıları koruma bilinciyle hareket etmenin hepimizin görevi olduğunu belirten Aksoy, ‘Canlıların habitat kaybı, arıların yaşamını da olumsuz etkiliyor. Atık oluşumu ve betonlaşmanın önüne geçemezsek arıların yok olması gibi büyük problemlerle karşı karşıya kalabiliriz. Arılar olmadan ekosistemin devamlılığı sağlanamaz. Dünyada yaşamın varlığı bu küçük canlıların emeğine ve hayatta kalmasına bağlı. Yeşil alanlara sahip çıkarak arılar dahil tüm canlıların yaşamlarını korumalıyız’ diye ekledi.

Biyolojik çeşitliliği korumak için çabalamalıyız!

Son olarak, doğayı koruyabilmek için sorumluluklarımızı yerine getirmemiz gerektiğini söyleyen Aksoy, ‘Müsilaj oluşumdan bir an önce kurtulmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önderliğinde bir seferberlik ilan edildi. Umuyoruz ki Marmara Denizi’yle ilgili güzel haberleri en kısa sürede alırız, doğayı ve biyolojik çeşitliliği korumak için gerekli özveriyi gösteririz’ şeklinde konuştu.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN