Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
"DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GIDA SİSTEMİNE DOĞRU İLERLEMELİYİZ" - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaTARIM"DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GIDA SİSTEMİNE DOĞRU İLERLEMELİYİZ"

“DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GIDA SİSTEMİNE DOĞRU İLERLEMELİYİZ”

PepsiCo yayınladığı 2020 Sürdürülebilirlik Raporunda, tüketiciler, çalışanlar ve tüm paydaşları için pandeminin yarattığı olumsuz havaya rağmen, tedarik zinciri genelinde sosyal ve sürdürülebilirlik hedeflerini ilerlettiğini açıkladı.

PepsiCo’nun global olarak koyduğu sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda çalışmaya devam eden PepsiCo Türkiye de sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ulaşmak için, karbon emisyonu azaltımından toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına kadar birçok çalışmayı hayata geçiriyor.

Dünyanın önde gelen yiyecek ve içecek şirketlerinden PepsiCo, 2020 Sürdürebilirlik Raporunu yayınladı. PepsiCo raporda; yiyecek sistemindeki iklim değişikliği, verimli toprak kaybı, ambalaj atığı ve eşitsizlik gibi önemli zorlukları çözmek için çok daha fazla çalışmanın gerekli olduğunu açıklarken gezegen ve insanlar için pozitif değişiklik yaratma ivmesini devam ettiğini gösterdi.

PepsiCo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ramon Laguarta, “Gezegenimizin önceliklerini dikkate alarak, dünyamız ve insanlar için olumlu değişimi teşvik ederek ortak değer yaratma şeklimizi dönüştürmek için çalışıyoruz” dedi.

Laguarta ayrıca, “Bu bizi, fayda gözetmeyi iş stratejimize daha derinden entegre eden daha iyi bir şirket yapacak. Ayrıca bizi daha hızlı ve daha güçlü kılarak hızlandırılmış büyümeyi ve insanlarımıza, işletmelerimize ve topluluklarımıza sürekli yatırım yapılmasını sağlayacaktır. Tüm bu çalışmalarımızın bizi ortaklarımız ve meslektaşlarımız için iyi bir örnek yapacağını umuyoruz” dedi.

PepsiCo Sürdürülebilirlik Sorumlusu Jim Andrew ise şöyle konuştu: “2020 zorluklar ve değişim yılıydı. COVID-19 salgınının yarattığı zorluklar dünyanın her köşesini derinden etkilerken daha sürdürülebilir ve esnek bir gıda sistemine doğru değişime, iş birliklerine yönelik acil ihtiyacın olduğunu söylemek isterim. PepsiCo’nun 2020’de bu zorluğun üstesinden gelmiş olmasından gurur duyuyorum. PepsiCo, gezegenimiz ve hizmet verdiğimiz topluluklar üzerinde olumlu bir etki yaratma tutkusundan asla taviz vermeyecek.”

PepsiCo, yenileyici tarım gibi çiftçilerin geçim kaynaklarını ve tarımsal dayanıklılığı iyileştiren uygulamaları ve teknolojileri destekleyerek dünyanın dört bir yanındaki topluluklara çevresel, sosyal ve ekonomik faydalar sağlamayı amaçlıyor.

PepsiCo, bu anlayışla 2020 itibariyle doğrudan ürünlerin yaklaşık %87’sini sürdürülebilir bir şekilde küresel olarak tedarik ediyor. 28 ülkedeki doğrudan ürünlerin ise %100’ünü sürdürülebilir bir şekilde temin ediyor. Şirket ayrıca yenileyici tarım uygulamalarını küresel olarak 28,3 milyon dönüme yaymak ve 2030 yılına kadar tahmini 3 milyon ton sera gazı emisyonunu azaltmak için Pozitif Tarım kapsamında kendine hedef koymuş bulunuyor. Şirket bunun yanı sıra 2030 yılına kadar tarımsal tedarik zincirindeki 250.000’den fazla kişinin geçim kaynaklarını iyileştirme hedefini de belirlemiş durumda.

PepsiCo 2040 yılına kadar net sıfır emisyon elde etmeyi hedefliyor

PepsiCo, değer zinciri genelinde sera gazı (GHG) emisyonlarını azaltarak operasyonlarında ve tedarik zincirinde esneklik oluşturarak iklim krizine karşı üzerine düşeni yapmayı taahhüt ediyor.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN