Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
İKLİM HEDEFİ HIZLANDIRMA PROGRAMI BAŞLADI - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaÇEVRE VE EKONOMİİKLİM HEDEFİ HIZLANDIRMA PROGRAMI BAŞLADI

İKLİM HEDEFİ HIZLANDIRMA PROGRAMI BAŞLADI

UN Global Compact, şirketlerin iklim değişikliği ile mücadele uygulamalarını hızlandırmak ve bilim temelli emisyon azaltım hedeflerini belirlemeleri için şirketlere bir yol haritası sağlamak amacıyla “İklim Hedefi Hızlandırma Programı”nı (Climate Ambition Accelerator – CAA) hayata geçiriyor. 25 ülkede uygulanacak program Türkiye’de başladı. 

12 bin imzacısı ile dünyanın en büyük çok paydaşlı sürdürülebilirlik platformu olan UN Global Compact’in 25 ülkede eş zamanlı olarak yürüteceği İklim Hedefi Hızlandırma Programı Türkiye’de de başladı. 2021 yılının Aralık ayında sona ermesi planlanan program ile katılımcı şirketlere 1.5°C hedefi ile uyumlu ve bilime dayalı emisyon hedefleri belirleme süreçlerinde gereken bilgi ve beceri sağlanması hedefleniyor. İklim Hedefi Hızlandırma Programı “net sıfıra” geçiş yolunda şirketlerin ihtiyaç duyacağı stratejileri oluşturmaları için bir yol haritası da sunulacak.

Farklı büyüklük ve sektörden şirketlerin dahil olacağı programa; Akis Gyo, Anadolu Efes, Bantboru, Çimsa, Egemet, Elif Plastik, Kazan Soda, Koç Holding, Kordsa, Mavi Giyim, Originn, Penti, Tekfen Holding, TOYO Matbaa, Türkiye Sinai Kalkınma Bankası (TSKB), Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, Yaşar Holding, Yorglass ve Zorlu Enerji katılacak.

Programın açılış konuşmasını yapan Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Çevre Çalışma Grubu Eşbaşkanı Servet Yıldırım “Bu programa dahil olarak iklim değişikliği ile mücadelede somut adımlar atmak konusunda şirketlerimizin kararlılığını görmek bizleri umutlandırıyor. Hiç şüphesiz; iklim değişikliği ile mücadele ertelenemez. Özel sektör olarak bu mücadelede yerimizi almalı; çok hızlı bir şekilde somut adımlar atmalı, iş modellerimizi, şirket stratejilerimizi yeniden kurgulamalıyız.” dedi.

Program temel ve ileri seviye olmak üzere iki farklı içerik sunuyor.

Bilim Temelli Hedef (Science-Based Targets) belirleme metodolojisine ilişkin KOBİ ve büyük şirketlere yönelik farklılaşmış içerikler sunan program sayesinde şirketler şirketler teknik seviyede bilgi içeren çevrimiçi akademi oturumlarını takip edecek, gerçekleşecek atölye çalışmaları ile kapasite geliştirebilecek, ülke düzeyinde paydaşlar arası üst düzey toplantılara katılabilecekler ve 2050’ye kadar net sıfıra ulaşmak için bilime dayalı emisyon azaltma hedeflerini belirlemek için ihtiyaç duydukları yol haritasını oluşturabilecekler.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN