Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
BİNLERCE KİŞİ TEK YÜREK OLDU: "SAROSUMA DOKUNMA" - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞERBİNLERCE KİŞİ TEK YÜREK OLDU: "SAROSUMA DOKUNMA"

BİNLERCE KİŞİ TEK YÜREK OLDU: “SAROSUMA DOKUNMA”

Türkiye’nin en güzel bölgelerinden biri olan Saroz Körfezi’ne yapılması planlanan Likit Doğal Gaz Taşıma Yükleme Limanı inşaatı, Edirne’nin Keşan ilçesinde düzenlenen bir mitingle protesto edildi. Mitinge katılan 2 bin kişi, tek yürek oldu ve körfeze sahip çıktı.

Mahkeme kararına rağmen, Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri arasında yapımı süren BOTAŞ tarafından yapılan Likit Doğal Gaz Taşıma Yükleme Limanı (FSRU) inşaatının durdurulması için, Keşan’da ‘Saros’uma dokunma’ mitingi düzenlendi.

Kentin girişinde biraraya gelen 2 binden fazla kişi, pankart ve dövizler açıp şehir merkezine doğru sloganlarla yürüyüşe geçti. Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyen yaşam savunucuları burada bir miting düzenledi. Mitingde bir konuşma yapan Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, FSRU inşaatının durdurulması için Saros Dayanışma Gönüllüleri ve Kent Konseyi’nin yürüttüğü hukuki süreç hakkında bilgi verdi.

Dünya cenneti olan Saros’un yok edilmemesi için adalet istediklerini belirten Karagöz, “Bugün burada bu coşku, bu katılım herhalde sağır kulakları açmış, kör gözleri parlatmıştır. Burada halkın gerçeğini görmüşlerdir. Umarız ki biz mitingi sonlandırdığımızda yetkililer, gidip makineleri bağlar, mahkeme kararlarını uygularlar. 2’nci ÇED davamız kaldı sadece. 4 Ağustos’ta Edirne İdare Mahkemesi’nde, duruşmalı mahkememiz var. Bugün buraya katılan kitlenin 3-5 katını oraya taşımaya var mısınız? Bu memlekette hakimler var, yargıçlar var. Bunu düzelteceğimize inanıyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, eyleme destek vermek için Keşan’a gelen Ünlü Sanatçı Haluk Levent ve bölgenin yerel müzik gruplarından ‘Grup Dörtyol’ sahneye çıktı ve gösteriye katılanlara mini bir konser verdi.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN