Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
BÜYÜK MENDERES NEHRİ CAN ÇEKİŞİYOR - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞERBÜYÜK MENDERES NEHRİ CAN ÇEKİŞİYOR

BÜYÜK MENDERES NEHRİ CAN ÇEKİŞİYOR

Türkiye’nin üçüncü en kirli nehri olarak kabul edilen Büyük Menderes Nehri’nde ciddi boyutta çevre kirliliği yaşanıyor. Nehrin sadece çevre sorunu olmaktan çıkıp artık canlı yaşamı için büyük bir tehdit haline geldiğini belirten çevre kuruluşları, konuya dikkat çekmek ve yetkilileri harekete geçirmek için Aydın’da bir basın açıklaması yapmaya hazırlanıyor.

Bir zamanlar içinden geçtiği topraklara can veren Büyük Menderes Nehri, kendi doğal döngüsünde akması gerekirken, evsel atıklar ve sanayi atıklarından kaynaklı zehirli kimyasallar yüzünden adeta kanalizasyona döndü.

Aydın’ın içinden geçerek birçok tarım alanını sulamada kullanılan Büyük Menderes Nehri’ndeki kirlilik oranı 4’üncü dereceye ulaştı. Kimyasal maddeler dökülen nehrin üzeri zaman zaman beyaza bürünüyor. Ege Deniz’ine dökülen Büyük Menderes Nehri, uzmanlara göre son yıllarda en kirli dönemlerinden birini yaşıyor.

584 kilometre uzunluğundaki Büyük Menderes Nehri’nin 100’üncü kilometreden itibaren de kirlenmeye başladığını belirten uzmanlar, kirlenmenin en büyük nedeni hakkında şunları söylüyor; “Endüstriyel atık suların Büyük Menderes Nehri’ne atılması en büyük kirlenme nedeni. Birçok arıtma tesisinin doğru çalışmaması, tarımda doğru sulamanın yapılmaması, katı atıkların Menderes Nehri’ne atılmış olması ve benzeri nedenler de diğer sebepler olarak sayılabilir. Burada kirlilik olayı, son aşama olan 4’üncü derecededir. Çok küçük derelerimiz var. Hiç tereddüt etmeden bu derelere de atıklarımızı dökerek kirliliğe neden oluyoruz”

ÇEVRECİLER HAREKETE GEÇTİ

Nehirdeki kirliliğe karşı yetkililerin gereken harekete geçmemesi çevrecilerin tepkisine neden oluyor. Büyük Menderes Nehri’nin can çekişmeye başladığına dikkat çeken çevreciler, yaşanan sorunları kamuoyuna ve yetkililere duyurmak için kampanya başlattı.

Konuyla ilgili sosyal medyadan açıklama yapan yaşam savunucuları, Büyük Menderes Nehrinin kuruması gündeme geldi. Bu havzada su yoksa hayat da olmayacaktır. Buna sessiz kalmamız mümkün değildir. Yoksa kaderimiz daha önce bu havzada var olan ve yok olan 20’yi aşkın medeniyet gibi olacaktır. İşte bu amaçla Afyon-Uşak-Denizli-Aydın illerindeki çevre dernekleri Büyük Menderes İnsiyatifi adı altında bir araya geldi. Amacımız Büyük Menderes Havzasını yaşanılır hale getirmek. Bu amaçla pek çok etkinlik yapılmasına karar verildi. ” diyerek kampanyayı duyurdu.

Bu kapsamda, bölgedeki çevreci sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, ilk eylemlerini Aydın Kent Meydanı’nda, 13 Temmuz günü gerçekleştirilecek. Bu bağlamda, Germencik Çevre ve Doğa Derneği, Kızılcaköy Derneği, Aydın Ekoloji ve Yaşam Platformu, saat 12:30 da Aydın Kent Meydanında basın açıklaması yaparak sürece start verecek.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN