Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
MURAT DAĞI'NDA SONDAJA DOYMADILAR - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaTÜRKİYEMURAT DAĞI'NDA SONDAJA DOYMADILAR

MURAT DAĞI’NDA SONDAJA DOYMADILAR

Uşak’ta bulunan Murat Dağı’nda, maden şirketlerinin sondaj çalışmaları bitmek bilmiyor. Bölgedeki maden arama çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. Bu kez de Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), bölge halkının içme suyu temin ettiği kaynakların yakınında sondaj çalışmalarına başladı.

Murat Dağı’nda, Gediz Karaağaç köyü yakınındaki altın arama çalışmaları, bölge halkının ve yaşam savunucularının tepkilerine neden oluyordu. Bu kez de MTA, Uşak’a bağlı Cumburt, Küçükler ve Gürlek köyleri civarında, tam da içme suyu kaynaklarının yakınlarında sondaj çalışmalarına başladı.

Sondaj çalışması hem yöre halkının hem de çevrecilerin tepkisiyle karşılaştı. Murat Dağı’nın maden şirketleri tarafından adeta talan edildiğini ifade eden Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği üyeleri, sondaj yapılan bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

Bölgedeki maden arama çalışmalarının su kaynaklarına ve çevreye zarar verdiğini belirten dernek yetkilileri; ” Uşak’ın tam da içme suyu kaynaklarının sağlandığı yerlerde sondaj çalışmaları yapıyor. Bölge köylüleri buna tepkili. Çevre Gönüllüleri Derneği olarak, madenciler yüzünden zor günler yaşayan köylülerimizin yanındayız. Murat Dağı talan edilirse, suyumuz ve havamız kirlenecek.Susuz ve havasız yaşanmaz. Bu çalışmaların önüne geçilemezse Uşak’ta da yaşam olmayacak. Murat Dağı hepimizindir. Murat Dağı yaşam kaynağımızdır” dedi.

Bölge halkı ve çevreciler, Murat Dağı’nda altın arama çalışmalarına derhal son verilmesini ve maden şirketlerinin dağı vakit kaybetmeden terk etmesini istedi.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN