Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
TUZ GÖLÜ'NDE FLAMİNGO KATLİAMI - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaTÜRKİYETUZ GÖLÜ'NDE FLAMİNGO KATLİAMI

TUZ GÖLÜ’NDE FLAMİNGO KATLİAMI

Türkiye’nin önemli göllerinden Tuz Gölü’nde binlerce flamingo, gerek kuraklık gerekse de tarımda kullanılan vahşi sulama nedeniyle su bulamayınca hayatını kaybetti.

Bölgede gözlem çalışmaları yapan Doğa Gönüllüsü Fahri Tunç, her yıl olduğu gibi bu yıl da flamingoları izlemek amacıyla, Konya’nın Gölyazı ilçesine gitti. Burada Tuz Gölü kıyısını dolaşan Tunç, yaklaşık 10 bin flamingo ve flamingo yavrusu ölüsüyle karşılaştı.

Gördüğü manzara karşısında şok olan Fahri Tunç, “Yıllardır flamingolarla ilgili bu bölgede gözlem yapıyorum. Her yıl flamingolar gözlemek için Tuz Gölü’ne giderim. Bu sefer gittiğimde binlerce ölü flamingoyla karşılaştım ve yıkıldım. Orada üzüntüden oturdum ağladım” diye konuştu.

Ölümlerin gerek kuraklık gerekse de vahşi tarımsal sulamadan kaynaklandığını belirten Tunç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tuz Gölü neredeyse 1,5 metre civarında çekilmişti. Konya tarafında da Aksaray tarafında da girişler var ama maalesef iki tarafı da kapatmışlar, sulama için kullanıyorlar. Tuz Gölü’ne Şereflikoçhisar tarafından bir su girişi vardı, önüne baraj kurdular. Ankara Konya ve Sakarya ‘Tuz Gölü bize ait’ diyor. Ama iş sahip çıkmaya gelince hiç kimsenin sahip çıktığı yok. Tuz Gölü’nü kendi kaderine bıraktılar. Tuz Gölü’nün ismi göl ama şu anda çöl”

Hayatını kaybeden flamingoların görüntüleri sosyal medyada büyük tepki topladı. Yaşam savunucuları, bölgedeki vahşi sulama ve kaçak kuyulara karşı derhal tedbir alınması gerektiğini, aksi takdirde Konya Ovası’nın yakında çölleşeceğini söyledi.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN