Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'DEN 'AÇLIK' UYARISI - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaÇEVRE VE SAĞLIKBİRLEŞMİŞ MİLLETLER'DEN 'AÇLIK' UYARISI

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’DEN ‘AÇLIK’ UYARISI

Birleşmiş Milletler (BM) Raporu, Dünyada açlık için alarm verdi. Pandemi yılı 2020’de yaklaşık 811 milyon kişinin yetersiz beslendiği vurgulanan BM Raporunda, “Dünya çok kritik bir noktada, 2030 yılı için şimdi harekete geçmeliyiz” çağrısı yapıldı.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD), BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), BM Dünya Gıda Programı (WFP) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından, her yıl ortaklaşa yayınlanan Dünyada Gıda Güvenliği ve Beslenmenin Durumu Raporu’nun 2021 yılı sayısı kamuoyuna açıklandı.

Dünyadaki açlığın dramatik biçimde kötüye gittiği pandemi yılı 2020’de küresel nüfusun yaklaşık onda birini oluşturan yaklaşık 811 milyon kişinin yetersiz beslendiği vurgulanan BM Raporunda, “Dünya çok kritik bir noktada, 2030 yılı için şimdi harekete geçmeliyiz” çağrısı yapıldı.

Rapora göre, BM’nin 2030 yılına kadar sıfır açlık hedefi, yaklaşık 660 milyonluk bir marjla kaçırılacak, bunun yaklaşık 30 milyonu pandeminin kalıcı etkileriyle bağlantılı olabilecek.Rapor, Covid-19 pandemisinin etkisi henüz tam olarak haritalanmamış olsa da, pandemi döneminde kendi alanında yapılan ilk küresel değerlendirme olma niteliğini taşıyor.

RAPORDAN BAZI VERİLER

2010’ların ortalarında, umutları söndüren geri dönüşü olmayan bir düşüş olarak yukarı doğru yönelmeye başlayan açlık, rahatsız edici bir şekilde, 2020’de hem mutlak hem de orantılı olarak arttı ve nüfus artışını geride bıraktı. 2019’daki yüzde 8,4 oranı da geçildi ve geçen yıl tüm insanların yaklaşık yüzde 9,9’unun yetersiz beslendiği tahmin ediliyor.

Yetersiz beslenen insanların yarısından fazlası (418 milyon) Asya’da; üçte birinden fazlası (282 milyon) Afrika’da ve daha küçük bir oranı (60 milyon) Latin Amerika ve Karayipler’de yaşıyor. Ancak açlıktaki en keskin artış, nüfusun yüzde 21’inde tahmini yetersiz beslenme yaygınlığının diğer bölgelerin iki katından fazla olduğu Afrika’da yaşandı.

Genel olarak, 2,3 milyardan fazla insan (veya küresel nüfusun yüzde 30’u) yıl boyunca yeterli gıdaya erişimden yoksundu. Orta veya şiddetli gıda güvensizliğinin yaygınlığı olarak bilinen bu gösterge, bir yıl içinde önceki beş yılın toplamı kadar adeta sıçradı. Cinsiyet eşitsizliği derinleşti; Güvensiz gıda tüketen her 10 erkeğe karşın, 2020’de güvensiz gıda tüketen 11 kadın vardı (2019’da 10,6’dan artarak).

Bu dönemde kötü beslenme tüm alanlarda devam etti ve çocuklar yüksek bir bedel ödedi. 2020’de, 149 milyondan fazla beş yaşın altında olan çocuğun gelişme geriliği yaşadığı ya da yaşlarına göre çok kısa olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca 45 milyondan fazla çocuğun zayıf ya da boyuna göre çok zayıf ve yaklaşık 39 milyon çocuğun aşırı kilolu olduğu tahmin ediliyor.

Tam 3 milyar yetişkin ve çocuk, yüksek maliyetler nedeniyle sağlıklı beslenemedi. Üreme çağındaki kadınların yaklaşık üçte biri anemiden mustarip. Küresel olarak, bazı alanlardaki ilerlemelere rağmen – örneğin, daha fazla bebek sadece anne sütü ile besleniyor olmasına rağmen – dünya 2030 yılına kadar herhangi bir beslenme göstergesi için hedeflere ulaşma yolunda değil.

KAYNAK: GIDAHATTI.COM

GÖZDEN KAÇIRMAYIN