Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
KEMALİYE HALKI TAVİZ VERMEDİ - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞERKEMALİYE HALKI TAVİZ VERMEDİ

KEMALİYE HALKI TAVİZ VERMEDİ

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde, kapasite artırımına giden maden işletmesinin yapmak istediği ÇED toplantısı bölge halkından döndü. Vatandaşlar,coğrafyalarının daha fazla tahrip edilmek istenmesine tepki göstererek, ÇED toplantısını protesto etti.

Kemaliye’ye bağlı Ağıl, Gümüşçeşme ve Harmankaya Köyleri ile Sivas’ın Divriği ilçesine bağlı Duruköy ve Çobandurağı köylerini kapsayan bölgede özel bir firma, maden (demir) ocağında kapasite artışına gitmek istedi.

Sözkonusu firma, Mayıs 2017’de 10 bin 871 hektarlık alan için işletme ruhsatı verilen maden ocağında, kapasite artışı ve kırma tesisi ile atık depolama tesisi yapmayı planlıyordu. Firma, bunun için ÇED dosyası hazırladı. Başvuruyu değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, projeyle ilgili Kemaliye’de Halkın Katılımı (ÇED) Toplantısı yapılacağını duyurdu.

Ancak madene tepkili olan bölge halkı, toplantıyı protesto etti. Vatandaşlar, “O köy bizim köyümüzdür”, “Madenci papucu yarım, çık dışarıya oynayalım” şarkılarını söyleyerek, bölgenin daha fazla tahrip edilmek istenmesine tepki gösterdi.

Projeyle ilgili Kemaliye (Eğin) Güneşi-Yukarı Fırat Doğa ve Çevre Platformu tarafından yapılan açıklamada, demir madeni adı altında altın madenciliğinin yapılmak istendiği belirtildi. Vatandaşlar, böyle bir girişime izin vermeyeceklerini söyledi.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN