Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
GEDİZ NEHRİ İZMİR BÜYÜKŞEHİR'İN TAKİBİNDE - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaORMAN VE SUGEDİZ NEHRİ İZMİR BÜYÜKŞEHİR'İN TAKİBİNDE

GEDİZ NEHRİ İZMİR BÜYÜKŞEHİR’İN TAKİBİNDE

Ege Belediyeler Birliği ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Temiz Gediz Temiz Körfez” sloganıyla başlattığı havza turunun ilk gününde kaynağından pırıl pırıl doğan Gediz Nehri’nin hangi noktalarda kirlenmeye başladığını yerinde gözlemledi. Gediz’in doğduğu Murat Dağı’ndaki Karapınar Şelalesi’nden su içen Soyer, “Dünyanın belki de en güzel noktalarından birindeyiz. Bu güzelliği, hayat kaynağını tahrip etmeye kimsenin hakkı yok” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Ege Belediyeler Birliği Başkanı Tunç Soyer, İzmir Körfezi’ne akan Gediz Nehri’ndeki kirlilik kaynaklarını tespit etmek için “Temiz Gediz Temiz Körfez” sloganıyla başlattığı havza turu kapsamında ilk olarak Kütahya’nın Çukurören köyüne gitti. Başkan Tunç Soyer’i köyde CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, CHP Gediz İlçe Başkanı Süleyman Mutlu ile partililer, muhtarlar ve köylüler karşıladı. 

“Çok geç kalmadan doğayı temizlemek zorundayız”
Doğanın önemine değinen Soyer, “Milliyetçilik, yurtseverlik, yaşadığın toprağa, ağaçlara, suya ne kadar sahip çıktığınla ölçülür. Benim için milliyetçiliğin en temel ölçüsü budur. Dereler toprağa can veriyor. Ama biz yıllardır buralara o kadar hoyrat davrandık ki kendi damarına nasıl zehir zerk etmek cehaletse, biz de kendi derelerimize aynı cehaletle zehir enjekte ettik ve kirlettik. Daha çok geç kalmadan onu korumak, temizlemek, kirlenmesini engellemek zorundayız” diye konuştu.

Gediz Nehri’nin kaynağından su içti
Başkan Soyer, turun ilk durağında Çukurören Havzası’ndaki Kesiksöğüt çeşmesini inceledi ve ardından Gediz Nehri’nin doğduğu Murat Dağı’ndaki Karapınar Şelasi’ni ziyaret etti. Kaynağa kadar giderek buradan su içen Soyer, gördüğü manzara karşısında adeta büyülendiğini ifade ederek “Burada mucizeye tanıklık ediyorum. Dünyanın belki de en güzel noktalarından birindeyiz. Olağanüstü güzellikte. Bütün görkemiyle ortaya çıkmış ve bunu görmek bizde olağanüstü duygular uyandırıyor. Muazzam bir güzellik” dedi.

“Bugüne kadar yapılan tahribatı gidermek mümkün”
Kaynağından pırıl pırıl akan suyun geçtiği güzergahlarda insan eliyle kirlendiğini, eşsiz güzelliğin tüketildiğini ifade eden Soyer, şunları söyledi: “Bu eşsiz güzelliğin nasıl mahvedildiğini düşünüyorum. Cam gibi, berrak, lezzetli su aktıkça zehre dönüşüyor. Buna izin vermeyeceğiz. Bugüne kadar yapılan tahribatları gidermek mümkün. Çünkü kaynağında doğmaya devam ediyor. Doğa çok güçlü. Varlık savaşı veriyor adeta. Gediz Nehri hayat vermeyi sürdürüyor. O hayat verdikçe biz onu yok etmeye çalışan ne kadar güç varsa onunla mücadele edeceğiz.”

Başkan Soyer, insan elinin değmediği, sanayi atıklarıyla kirlenmemiş bir cennette olduklarını belirterek, “Bu güzelliği, hayat kaynağını tahrip etmeye kimsenin hakkı yok. Bizler doğayı, suyu ve toprağı koruyup gelecek kuşaklara miras bırakacağız” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Uşak’ın Gediz Belediyesi’ne ait atık su arıtma tesisinde de incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı. Ardından Gediz esnafını ziyaret eden Soyer, Gediz Nehri’ne atıkların karıştığı ilk nokta olarak bilinen Fırdan köyünde de incelemelerde bulundu.

“Gediz’in zehir akmasına izin vermeyeceğiz” 
Bütün ülkenin müsilajı konuştuğunu belirten Başkan Soyer, “Müsilajı yaratan kirlilik kaynakları ortadan kalkmadığı sürece, siz istediğiniz kadar denizin üzerinde temizlik yapın. Onu kirleten kaynaklar devam ediyor. Ergene Nehri zehir akıyor. Gediz’in zehir akmasına izin vermeyeceğiz. Burada Türkiye tarımsal üretiminin yüzde 10’u gerçekleşiyor. O nedenle bu sorun sadece İzmir’in değil, İstanbul ve Ankara’nın da sorunu. Zehirli gıda tüketiliyor. Biz toprağımıza sahip çıkacağız” diye konuştu. 

“Kirlilik 8 kenti ve 6 milyon insanı etkiliyor”
CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e yaptığı bu çalışmadan dolayı teşekkür ederek, şunları söyledi: “Yaptığınız önemli ve duyarlı görevden dolayı teşekkür ediyorum. Menderes Havzası’nda yaklaşık 6 milyon insan yaşıyor. Gediz Nehri Murat Dağı’ndan çıkarak 8 kenti, yaklaşık 6 milyonu etkiliyor. İnsanların yedikleri domatesten, bibere kadar her türlü sebze ve meyveyi etkileyen suyun kirliliğinin takibini yaptığınız için tekrar teşekkür ediyorum.” 

“Gediz Nehri can çekişiyor”
CHP Uşak İl Başkanı Dr. Ali Karaoba ise Gediz Havzası’nda her biri altın kadar değerli olan birçok ürünün yetiştiğini söyleyerek, “Üzerinde dört mevsim boyunca sürekli olarak tarım yapılabilen, dünyada eşi benzeri olmayan bir havza. Her türlü ürünün yetiştiği ve tarımsal olarak ülke ekonomisine en büyük geliri sağlayan bir bölge. Böyle önemli bir bölgeyi sulayan Gediz Nehri can çekişiyor. Verilen tavizler sonucu sanayi tesislerinin zehirleri atıklarıyla bu nehir ölümcül derecede kirletiliyor. Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur. Bugün sorunun yerinde tespiti ve çözüm önerileri için aramızda bulunan değerli isimlere teşekkür ediyorum” dedi.  

 

GÖZDEN KAÇIRMAYIN