Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
GÖZLERİNİ ŞİMDİ DE ORAYA DİKTİLER - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞERGÖZLERİNİ ŞİMDİ DE ORAYA DİKTİLER

GÖZLERİNİ ŞİMDİ DE ORAYA DİKTİLER

Daha önce İzmir’e bağlı Urla Gülbahçe’de kırma eleme tesisi ve taş ocağı açmak isteyen ancak halkın tepkisi yüzünden projeyi hayata geçiremeyen firma bu kez gözünü bir başka cennete dikti. Eğer firmanın Zeytinler Köyü için bakanlığa yaptığı başvuru kabul edilirse, 70 dekardam fazla alana kalker ocağı kurulacak.

Ege’de Sonsöz adlı haber sitesinde yer alan habere göre, söz konusu firma, bir başka firma ile birlikte ortak olarak, Urla’ya bağlı Gülbahçe’de taş ocağı ve kırma eleme tesisi kurmak için başvuru yaptı. Ancak halk, firmanın bu girişimine tepki gösterdi. Tepkinin ve direnişin büyümesi üzerine amacına ulaşamayan firma, bu kez adresi değiştirdi ve bölgenin en güzel yerleşim yerlerinden Zeytinler Köyü’nde kalker ocağı açmak için bakanlığa başvurdu.

Bakanlığa ÇED başvurusu yapan firmanın talebi kabul edilirse, işletme ruhsatlı sahada 70 hektardan fazla alanda kalker ocağı ve yılda 390 bin ton kapasiteli kırma eleme tesisi kurulacak. Zeytinleriyle meşhur olan köyde, ön çalışmalarını hızlandıran şirketin, bölgede açık madencilik yapacağını duyurduğu belirtildi.

Firma, yaptığı başvuruda; kalker ocağında delme ve patlatma yapacağını belirtti. Proje kapsamında kalker üretiminin açık işletme yöntemi ile basamaklar oluşturularak yapılacağını ifade eden söz konusu firma; “Üretim işlemleri; bitkisel toprağın sıyrılması, nakliyesi ve depolanması ile başlamakta daha sonra üretim yapılacak bölgede delici yardımı ile delikler delinecek ve bu deliklere yerleştirilecek olan patlayıcı madde ile malzeme patlatılarak gevşetilecektir. Gevşetilmiş olan malzeme ekskavatör yardımı ile sökülecek ve kamyonlara yüklenerek Kırma- Eleme Tesisine sevk edilecektir” diyerek ruhsat için olur istedi.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN