Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
KAZDAĞLARI BU KEZ MERMER OCAĞI TEHDİDİ ALTINDA - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaENERJİ VE DOĞAL KAYNAKLARKAZDAĞLARI BU KEZ MERMER OCAĞI TEHDİDİ ALTINDA

KAZDAĞLARI BU KEZ MERMER OCAĞI TEHDİDİ ALTINDA

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Kazdağları’nda bulunan Ayazma Tabiat Parkı’nın yakınlarında, 81.31 hektarlık alanda mermer çıkarılması için ruhsat başvurusunda bulunulduğunu, ruhsatın verilmesi halinde bölgedeki orman ekosisteminin tehlikeye gireceğini belirtti.

Derneğin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, ruhsat alanı: 81.31 hektar olan mermer ocağı için, şirketin ÇED sürecinden kurtulmak için ÇED alanını 25 değil, 24, 79 hektar gösterdiğine vurgu yapıldı.

Açıklamada, proje alanının Balıkesir’e kuş uçuşu 92, Edremit’e 23 kilometre uzaklıkta olduğu ve froje alanına en yakın yerleşim 5,8 km mesafedeki Evciler köyü olduğu ifade edilerek şöyle denildi;

“Proje alanı civarındaki hassas alanlar olarak; 960 metre mesafede Alabalık Tesisleri, 1.1 km mesafede Evciler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, 1380 metre mesafede konut ve 400 metre mesafede Ayazma Tabiat Parkı bulunmaktadır. Ayrıca; proje alanına 2.900 metre mesafede Kazdağları Milli Parkı bulunmaktadır. Proje kapsamında blok mermer üretim faaliyetleri açık işletme şeklinde elmaslı tel kesme makinesi kullanılarak gerçekleştirilecektir.

Kazdağı Milli Parkı’nın, Ayazma Tabiat Parkının hemen dibinde ormanda mermer ocağı kurumak isteniyor. Hem de küresel ısınma hepimizi kavururken, bir tek ağaç bile  kesilmemesi gerekirken. Artık yeter ! Birileri para kazanacak diye orman ekosistemizi ve Ayazma Deremizi mahvedecekler.  Sarıkız’ın hemen yakınındaki bu projeyi birlikte durduralım.”

GÖZDEN KAÇIRMAYIN