Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
"MADENLER SU KAYNAKLARINI YOK EDİYOR" - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaTÜRKİYE"MADENLER SU KAYNAKLARINI YOK EDİYOR"

“MADENLER SU KAYNAKLARINI YOK EDİYOR”

Aydın’da çevreciler, Çine ilçesi yakınlarındaki Madran Dağı’nda yürütülmekte olan ve özellikle kullanılan patlayıcılar ve çıkan tozdan dolayı tepki toplayan madencilik faaliyetinin, ayrıca su kaynaklarına çok büyük zarar verdiğini ve bölgenin yakında susuz kalabileceğini söylüyor.

AYÇEP’in; Çine’nin Madran Dağı yakınlarındaki köylerde zaman zaman yaptığı çalışmalar, vahşi madencilik sonucu yaşanan yıkımı gözler önüne seriyor. Dağda yürütülmekte olan madencilik faaliyeti hakkında açıklamalar yapan yaşam savunucuları, madenlerin özellikle su kaynakları üzerinde olumsuz etkiler yarattığına dikkat çekiyor.

AYÇEP tarafından hazırlanan raporlara göre; bölgenin ünlü su firmalarından “Madran Kaynak Suyu’nun su toplama havzasında yapılan ve feldspat, kuvars çıkartılan bu vahşi madencilik, hem doğayı hem insan sağlığına oldukça olumsuz etkiliyor. Madenlerde çalışanlar dışında yörede oturan köylüler de silikozis hastalığına yakalanıyor.”

Yaşanan sorunlara duyarsız kalan yetkililere seslenen çevreciler; “Madran Dağı’ndaki su kaynakları madencilik adına katledilip talan edilirken, halkımız tuvalette kullanacak suyu bile bulamıyor. Tüm uyarılarımıza rağmen yaşananlara duyarsız kalan yöneticilerimiz, belediyeler ve milletvekilleri, bölgede yaşanacak geri dönülmez hasarların hesabını veremeyecekler” diyerek, vahşi madenciliğe karşı tedbir alınmasını istedi.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN