Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
BÜYÜK MENDERES İÇİN 'KENTLER SOKAĞA ÇIKIYOR' - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞERBÜYÜK MENDERES İÇİN 'KENTLER SOKAĞA ÇIKIYOR'

BÜYÜK MENDERES İÇİN ‘KENTLER SOKAĞA ÇIKIYOR’

Yaşam savunucuları, bölgede yaşanan çevre felaketleri ve Büyük Menderes Nehri’nin karşı karşıya olduğu tehdide dikkat çekmek için büyük bir eylem yapacak. Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP) tarafından 16 il ve ilçenin kent meydanlarında, ‘Büyük Menderes Nehri İçin Kentler Sokağa Çıkıyor’ başlığıyla düzenlenecek olan eylem 29 Temmuz Perşembe gerçekleşecek.

Başta Aydın ve ilçeleri olmak üzere, Ege Bölgesi’ndeki bir çok kent vahşi yöntemlerle çalışan, altın madenleri ile taş ve mermer ocaklarının yarattığı kirlilik, orman katliamları ve çeşitli çevre sorunlarıyla boğuşuyor. Bunun dışında, bölgede yapılan plansız ve vahşi tarımsal sulama yöntemleri, jeotermal enerji santralleri, organize sanayi bölgelerinden gelen atıklar ve evsel atıklar nedeniyle, ülkemizin önemli akarsularından Büyük Menderes kuruma tehlikesiyle karşı karşıya.

Yaşanan bu çevre sorunlarına dikkat çekmek ve önlem alınmasını sağlamak amacıyla harekete geçen Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP) Aydın ve ilçelerinin yanısıra; Afyonkarahisar, Dinar, Sandıklı, Sarayköy, Denizli, Uşak ve Yatağan gibi 16 kentte bir gösteri yapmayı planlıyor.

‘Büyük Menderes Nehri İçin Kentler Sokağa Çıkıyor’ adıyla, 29 Temmuz Perşembe günü, 16 il ve ilçenin kent meydanlarında gerçekleşecek olan gösterinin davet metninde şu ifadelere yer verildi:

” Büyük Menderes nehrimiz, vahşi madencilikle, taş ocaklarıyla, mermer ocaklarıyla, vahşi tarımsal sulama yöntemleriyle kaynakları kurutulurken .jeotermallerle, organize sanayi bölgeleriyle, evsel artıklarla , zirai ilaçlarla kirletiliyor ve yok ediliyor.

Menderes yok olursa, bölgedeki yaşamın da sonu gelir. Haydi ! Menderes’i kurtarma zamanı. Menderes; 10 milyon insanın yaşam alanı ekmek kapısı. Artık hiçbir kurum kuruluş üç maymunu oynamasın, ‘Bilmiyorum, görmedim, duymadım’ demesin. Herşey gözümüzün önünde. Büyük Menderes nehri yok ediliyor. Büyük Menderes nehrimiz çığlık çığlığa bağırıyor. Menderes’in balıkları, kuşları, su yılanları, bizden haber bekliyor.”

GÖZDEN KAÇIRMAYIN