Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
SALDA GÖLÜ'NÜ BÖYLE Mİ KORUYORSUNUZ? - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞERSALDA GÖLÜ'NÜ BÖYLE Mİ KORUYORSUNUZ?

SALDA GÖLÜ’NÜ BÖYLE Mİ KORUYORSUNUZ?

Millet bahçesi tartışmalarından sonra yetkililerin ‘üst düzey koruma’ uygulayacaklarını iddia ettikleri doğa harikası Salda Gölü, son dönemde içler acısı bir hale geldi. Özellikle bayram tatilini fırsat bilip göle akın eden günübirlikçiler, ‘bu kadar da olmaz’ dedirten görüntüler oluşturdu.

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan ve NASA’nın bile; “Eşi benzeri olmayan bir yer. Kesinlikle adım dahi atılmaması gerekir” uyarısı yaptığı, dünyanın en özel bölgelerinden Salda Gölü, son dönemlerde günübirlikçilerin uğrak mekanı haline geldi.

Mars’ta bulunan Jezero Krateri ile benzer mineral ve jeolojik özelliklere sahip olduğu belirtilen ve dünya üzerinde karbonat minerallerini içeren nadir göllerden biri olan Salda Gölü, bu özelliğiyle olağanüstü koruma tedbirleri uygulanması gereken bir bölge olarak biliniyor. Ancak turkuaz suyu ve beyaz sahiliyle Türkiye’nin Maldivleri olarak adlandırılan Salda Gölü, son dönemlerde bırakın olağanüstü korumayı, normal koruma prosedürlerinin bile uygulanmadığı sıradan bir piknik alanına dönüştü.

Özellikle bu Kurban Bayramı’nda akın akın ziyaretçi alan gölde çekilen görüntüler, ‘bu kadar da olmaz’ dedirtti. Göl kenarında nargile içenler, çamur banyosu yapanlar, kıyıda elektrikli tren ve golf arabası ile dolaşanlar çevrecilerin ve bölgedeki duyarlı insanların tepkisini çekti. Yetkililerin verdiği üst düzey koruma sözünü hatırlatan çevreciler; “Ayak bile basılmaması gereken böylesine hassas bir alanı böyle mi koruyorsunuz?” diye sordu.

Çevrecilerin tüm itirazlarına rağmen Salda Gölü kıyısına bir millet bahçesi projesine başlanmış, gölün özel kumları çalışmalar sırasında zarar görmüştü. Millet bahçesinin Salda’ya zarar vermeyeceğini iddia eden yetkililer, bölgede olağanüstü koruma tedbirleri alınacağını iddia etmişti.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN