Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
A PLATFORMU: "TÜRKİYE BU YANGINLARDAN DERS ÇIKARMALI" - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaORMAN VE SUA PLATFORMU: "TÜRKİYE BU YANGINLARDAN DERS ÇIKARMALI"

A PLATFORMU: “TÜRKİYE BU YANGINLARDAN DERS ÇIKARMALI”

Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu (A Platformu), yüreğimizi dağlayan Manavgat’taki yangının yaşandığı bölgelerde inceleme yaptı. Taşağıl’daki yangın sahasındaki incelemelerin ardından bir açıklama yapan A Platformu üyeleri, yangın söndürme uçağı ve helikopterleri arasında, söndürme açısından büyük farklar olduğunun altını çizdi ve Türkiye’nin bu yangınlardan ders çıkararak, uçak filosunu güçlendirmesi gerektiğini belirtti.

Orman yangınlarının bütün yurdu endişeye boğduğunun, bölgede de büyük bir kaygıya neden olduğunun hatırlatıldığı açıklamada özetle şu ifadelere yer verildi:

“İnsanlar kaygılı ve üzüntülü bir şekilde yangını izlerken, bir yandan da, hemen yanıbaşındaki mahallelerine (köylerine) sıçramasından endişe ettiklerini dile getirmişlerdir.

Saha çevre köylere sıçramaması için yoğun bir yangın söndürme faaliyetiyle söndürülmüştür. Söndürme işleminde 5 heliköpter ve 2 uçak daimi olarak çalışmış ve akşam saat 20.00 civarında yangının o bölümü söndürülmüştür. Sahadaki 5-6 ayrı noktaya sürekli uçak ve helikopterlerle su dökülmüştür.

Uçak ve Helikopter farkını bir kez daha yerinde gördük. Sahada su döken helikopterlerin taşıdığı 1 tonluk su ile, uçağın döktüğü su arasındaki fark çıplak gözle apaçık görünmektedir, ancak en büyük fark, uçağın suyu döktüğü yerlerdeki alevlerin hızla sönmesi olmuştur.

Bölgede farklı şehir ve ilçelerden gelen araçlar, arazöz ve iş makinaları ve ile çalışan işçiler çok yoğundu. Konya, Karaman ve Bursa başta olmak üzere bir çok yerden gelenler olduğu dile getirilmiştir.

Taşağıl yangın alanı etrafındaki köylerden daha yüksek rakımda bulunduğundan, daha aşağıda kalan köyler yoğun duman altın kalmışlardır. 3 gündür sürekli duman soluduklarını dile getiren köylüler, yangınlardan korku ve tedirginlik içerisinde kalmışlardır.

Yangınların devam ettiği Manavgat ve Akdeniz Bölgesinde sıcak hava halen devam etmektedir. Sıcak havanın yangınları tetiklemesi tehlikeye işarettir. Bu durum ilgilerce dikkate alınmalıdır.

Yanan köylere Belediye organizasyonuyla gönüllülerin de desteğiyle yemek gitmektedir.

Platformumuzun gönüllerinin de içinde yer aldığı yemek dağıtımı devam etmektedir. Diğer bir destek de yine gönüllüler tarafından yanan köylere yanık merhemi ve ilaç dağıtımı yapılmaktadır.

Türkiye bu yangınlardan ders almak zorundadır! A Platformu olarak, yangınların çok sık yaşandığı ülkemizde çözüm önerilerimiz şunlardır:

İlk olarak uçaklardan oluşan yangın söndürme filosunun oluşturulması gereklidir.

İkinci olarak Orman Bakanlığının yaz aylarında “geçici işçi” statüsüyle çalıştırdığı yangın işçilerinin sayısının arttırılması ve hatta kışın da çalıştırılarak, sel vb afetlerde de görev almalarının sağlanması gereklidir.

Üçüncü olarak da Halktan Gönüllü yangın söndürme ekiplerinin oluşturulması gereklidir. Bunun için de gönüllülere eğitimler vererek, bu tür olağanüstü yangın durumlarında halkın da söndürme faaliyetlerine bilinçli olarak katılmalarının sağlanmalıdır.

Bizler A Platformu olarak bundan böyle Manavgat yangın sahasının her yerine mümkün olduğunca ulaşacak ve hem doğanın, hem diğer canların, hem de halkın sesi olmaya ve yanlarında olmaya gayret edeceğiz.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN