Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
YANA YANA ORMAN KALMADI - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞERYANA YANA ORMAN KALMADI

YANA YANA ORMAN KALMADI

Ülkemizin çeşitli bölgelerinde, eş zamanlı olarak 1 hafta önce başlayan orman yangınları Ege ve Akdeniz bölgelerinde etkisini arttırarak devam ediyor. Özellikle Muğla’da giderek yayılan alevler, başta Milas, Marmaris ve Bodrum olmak üzere, turistik bölgeleri adeta cehenneme çevirdi.

Türkiye 1 haftadır orman yangınları yüzünden perişan olmuş durumda. 28 Temmuz günü 5 ilde neredeyse eş zamanlı olarak başlayan ve kısa sürede çok sayıda kente sıçrayan yangınlar adeta ciğerlerimizi kül etti. Bir çok noktada ekiplerin canla başla gerçekleştirdikleri çalışmalar sayesinde kontrol altına alınan yangınlar, son bir kaç gündür Antalya ve Muğla’da yoğunlaştı. Özellikle Muğla’da, Marmaris gibi, Bodrum gibi, Milas gibi önemli turistik bölgelerimiz alevlerin içinde kaldı.

İşte yangınlarda son durumlar:

Orman Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin güney illerinde faciaya dönen orman yangınlarıyla ilgili yaptığı açıklamada 6 ilde 14 yangının kontrol altına alınmaya çalışıldığını belirtti.

Muğla’nın ilçelerinde etkisini sürdüren yangınların kontrol altına alınması için havadan ve karadan etkin mücadele sürdürülüyor. Ancak ülkemizin bu turistik değeri, yangınlar nedeniyle, kelimenin tam anlamıyla cehenneme döndü.

Marmaris’te Turgut, Turunç ve Orhaniye mahallelerinde dağların üst kısımlarında yoğunlaşan alevlere müdahale sürüyor.
Ekipler, nem oranının yüzde 10, rüzgarın saatteki hızının 50 kilometreleri bulduğu bölgede, havadan ve karadan yangına müdahale ediyor. Alevler, Orhaniye Mahallesi’nde bulunan Kızkumu Plajı’nı çevreleyen dağlara ulaştı. Rüzgar nedeniyle alevler zaman zaman dağların eteklerine inerek, yerleşim yerlerini tehdit ediyor.

Milas ilçesi Beyciler Mahallesi’nde başlayan yangın, önce Bodrum’un Mazı Mahallesi’ne ardından Milas’ın Çökertme ve Türkevleri mahallelerine sıçradı.Alevler, şiddetli rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayıldı, Kemerköy Termik Santrali’ne çok yaklaştı. Santral yetkilileri, tesis çevresine hendekler kazdırarak alevlerin santrale ulaşmasını engellemeye çalıştı. Yetkililier, santralde patlama riski olmadığını, çevreye ve canlılara herhangi bir zarar gelme durumunun olmadığını söyledi.

Kissebükü Koyu’na kadar ilerleyen alevler havadan ve karadan çalışmayla kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Arazözlerin yanan alanlara ulaşabilmesi için iş makineleriyle orman yolu açılıyor. Gönüllüler ve bölge halkı da ekiplerin çalışmalarına destek veriyor. Bölgede günün ilk ışıklarıyla birlikte hava araçlarıyla da müdahale başladı.

Köyceğiz ilçesi Ağla Mahallesi’ndeki ormanlık alanda başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayıldı. Ekipler, yangına havadan ve karadan müdahale etti. Alevlerin tehdit ettiği Çayhisar, Zeytinalanı ve Taşdibi mahalleleri tedbir amaçlı boşaltıldı.

Bodrum’da orman yangını vardı. Bodrum Belediyesi’nin tüm ekipleri, il dışından gelen çok sayıda söndürme ekibi ile belediyenin koordinasyonunda yangınlara müdahale ediyor. Belediye Kriz Masası, çeşitli ilerden gelen ekipleri ihtiyaç duyulan bölgelere yönlendirirken sahadaki söndürme ekiplerine, Umurça ve Mumcular toplanma merkezinden ihtiyaç duydukları malzemeler gönderiliyor.

Yangın başladığı andan itibaren, Mumcular bölgesindeki tüm alanda gerek söndürme gerek tahliye çalışmalarına katılan Belediye Başkanı Ahmet Aras ekiplerin koordineli çalışması için sürekli olarak sahada bulunuyor. Yer yer alevlerin etkili olduğu Kissebükü, Yukarı ve Aşağı Mazı, Armutçuk ve Çocuk Mezarı, Bayır ve Gökbel ile Yeniköy bölgelerinde alevleri kontrol altına alma ve soğutma çalışmaları karadan devam ediyor.

Menteşe ilçesindeki orman yangınında alevlerin tehdit ettiği mahalledeki 15 ev tedbir amaçlı tahliye edildi.

Muratlar Mahallesi’ndeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Alevler, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. İhbar üzerine bölgeye 2 helikopter, arazözler ile yangın söndürme işçileri sevk edildi.

Yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor. 

Antalya’nın Manavgat ilçesinde de 28 Temmuz’da çıkan orman yangınını kontrol altına almak için ekipler yoğun mücadele veriyor.

 Manavgat yangını ilçenin batısında Demirciler Mahallesi’nde, doğusunda ise Gülendağı mevkiinde sürüyor. Gündoğmuş Çayırucu’ndaki yangını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor. İlçenin güneybatısında yangın, Alara Çayı’nın Alanya tarafından kuzey batıya gelme riski taşıyor. Bu sabah erken saatlerden itibaren helikopter ve uçaklarla bölgedeki söndürme çalışmaları yeniden hızlandı.

Orman yangını, Kızıldağ çevresinde etkisini sürdürüyor. Ekipler gece boyunca arazöz ve itfaiye araçlarıyla söndürme çalışmalarını sürdürdü. Sabahın ilk ışıklarıyla havadan müdahale bölgede yeniden başladı.

Antalya’nın Gündoğmuş ilçesi Ortakonuş Mahallesi’ndeki ormanlık alanda 29 Temmuz’da çıkan yangın, rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayılarak yerleşim yerlerini tehdit etti. Tedbir amaçlı mahalle boşaltılırken, alevlere havadan ve karadan yoğun müdahale gerçekleştirildi. Bazı bölümlerde yangınlar kontrol altına alınırken, bazı mahallelerde de söndürme çalışmalarına devam ediliyor.

Antalya’nın İbradı ilçesi de yangınlardan nasibini aldı. Bölgenin yılık atlarıyla meşhur Eynif Ovası’nda da yangın çıktı. Yerli ve yabancı turistlerin her geçen gün ilgi odağı haline gelen bölgede başlayan yangının kısa sürede rüzgarın da etkisiyle yayıldığı aktarılırken, bölgeden gelen görüntüler dehşeti gözler önüne serdi.

Isparta’nın Sütçüler ilçesinde çıkan orman yangının kontrol altına alınması için çalışma yürütülüyor. Çandır Köyü Yazılı Kanyon Tabiat Parkı mevkisindeki ormanlık alanda çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Ekipler gece boyunca arazöz ve itfaiye araçlarıyla söndürme çalışmalarını sürdürdü, havadan müdahale devam ediyor. Çandır Köyü ile Yıldız ve Camili mahallerinin çevresinde etkili olan yangının bir an önce kontrol altına alınması için mücadele ediliyor.

Aydın’ın Karacasu ilçesinde çıkan orman yangınına müdahale devam ediyor. Alemler Mahallesi’ndeki Karıncalı Dağı eteklerinde dün akşam saatlerinde çıkan orman yangınına gece boyunca karadan müdahale eden Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerine havanın aydınlanmasıyla helikopter ve uçakla da destek veriliyor.

Denizli’nin Buldan ve Tavas ilçelerinde ormanlık alanlarda çıkan yangınlar kontrol altına alındı.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN