Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
HAİTİ'DE ÖLÜ SAYISI ARTIYOR - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDÜNYAHAİTİ'DE ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

HAİTİ’DE ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

Karayipler ülkesi Haiti’de meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen saat artıyor. Son bilgilere göre, ölü sayısı 227’ye yükselirken, bu sayının daha da artmasından endişe edildiği belirtiliyor.

ABD Jeolojik Araştırması’na (USGS) göre deprem, Saint-Louis-du-Sud’un yaklaşık 12 kilometre (7.5 mil) kuzeydoğusunda ve 10 kilometre derinliğinde meydana geldi. Depremin ardından bölgede yardım çalışmalarına başlayan Amerikan Kızılhaç sözcüsü Katie Wilkes, “Evlerde, yollarda ve altyapıda önemli hasar raporları var” dedi.

Haiti Sivil Savunma Ajansı, 7.2 büyüklüğündeki depremden saatler sonra, ülkenin güneybatısında 5.2 büyüklüğünde bir artçı deprem meydana geldiğini, ülkede korku ve paniğin devam ettiğini duyurdu. Depremde 227 kişinin hayatını kaybettiğini ve çok sayıda yaralı olduğunu belirten yetkililer, binaların moloz yığını haline geldiğini ve bölge halkının korkudan ayakta kalan binalara bile yaklaşamadığını açıkladı.

Depremin ardından bölgeye kurtarma ekipleri sevkedildi. Halkın da destek verdiği arama çalışmalarında, çok sayıda insanın enkaz altından sağ çıkarıldığı bildirildi. Depremden en çok etkilenen güneydeki Jeremie kentinde hastanelerin yaralılarla dolup taştığı gelen bilgiler arasında. Kapasitesi dolan hastanenin bahçesinde yeni yaralılar için çadırlar kuruldu.

Bölgede depremin ardından herhangi bir tsunami uyarısı yapılmadı.

Haiti’de 12 Ocak 2010’da meydana gelen 7,0 büyüklüğündeki deprem yaklaşık 300 bin kişinin ölümüne ve yüz binlerce kişinin yaralanmasına neden olmuştu. Bu deprem de 13 km derinde meydana gelmişti.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN