Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
EYBEK DAĞI'NA RES PROJESİ DANIŞTAY YOLUNDA - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaTÜRKİYEEYBEK DAĞI'NA RES PROJESİ DANIŞTAY YOLUNDA

EYBEK DAĞI’NA RES PROJESİ DANIŞTAY YOLUNDA

Polat Enerji A.Ş.’nin Balıkesir’deki Eybek Dağı’nda yapmak istediği 40 adet RES projesine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği “ÇED olumlu” kararına karşı açılan dava RES’çiler lehine sonuçlandı. Karara itiraz eden yaşam savunucuları, davayı Danıştay’a götürmeye hazırlanıyor.

Duygu RES projesi, Kazdağları silsilesi içerisinde yer alan Eybek Dağı üzerinde yer alıyor. Proje alanı Kazdağı Milli Parkı’na 1 km, mesafede. Bölgeye RES yapılmasına karşı çıkan çevreciler, bu mesafenin oldukça yakın olduğunu ve Kazdağları Milli Parkı’nın projeden olumsuz etkileneceğini belirtiyor. Polat Enerji’ye ait proje alanı yakınlarında 2 de köy olduğunu hatırlatan çevreciler, RES projesinden derhal vazgeçilmesini istiyor.

Çevreciler bu yüzden, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği ÇED olumlu kararına karşı dava açmıştı. Bölgede keşif de yapan mahkeme, 1 yıla yakın süren sürecin sonunda kararını RESçiler lehine verdi ve çevrecilerin itirazını reddetti.

Balıkesir 1. İdare Mahkemesi, Bilirkişi Heyeti’nin hazırladığı ve şirketin verdiği bütün taahhütleri yeterli bulduklarını ifade ettikleri raporu yeterli bulmak suretiyle, ÇED olumlu raporuna yönelik itirazın reddine karar verdi. 

Kararı değerlendiren çevre kuruluşları, bunun bekledikleri bir sonuç olduğunu, ancak davalarından vazgeçmeyeceklerini ve kararı Danıştay’a taşıyacaklarını belirtti. Çevreciler, “Hukuk yolu henüz bitmedi.Eybek Dağını, ormanımızı, havamızı, suyumuzu, toprağımızı, geleceğimizi savunmaya devam edeceğiz” diyerek mücadeleden vazgeçmeyeceklerini ifade etti.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN