Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
ŞEMDİNLİ'DE ORMAN YANGINI - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaORMAN VE SUŞEMDİNLİ'DE ORMAN YANGINI

ŞEMDİNLİ’DE ORMAN YANGINI

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde, akşam saatlerinde yangın çıktı. Yangına sabah saatlerinde müdahale edilirken, söndürme çalışmalarının gecikmesi sosyal medyada tepkilere neden oldu.

Hakkari Şemdinli’ye bağlı Nȇrkole köyü yakınlarında bulunan Gomanê dağındaki ormanlık alanda henüz belirlemeyen bir nedenle, dün akşam saatlerinde yangın çıktı. Yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü.

Alevleri gören vatandaşlar, durumu Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerine ve itfaiyeye bildirdi. Ancak iddialara göre, ekipler ancak hava aydınlandığında bölgeye intikal edip yangına müdahale etti. Ayrıca bölge halkı, yangından görüntü ve fotoğraflar paylaşarak, sosyal medyadan da gece boyu söndürme çağrısı yaptı.

Alevlerin hızla köylere yaklaştığı bildirilirken, harekete geçen ekipler söndürme çalışmalarına başladı. Orman Müdürlüğü’ne bağlı ekipler ve bölge halkının, koordineli şekilde yangını kontrol altına almaya çalıştığı ancak rüzgarın da etkisiyle alevlerin ilerlemeye devam ettiği ifade edildi.

GECİKMEYE TEPKİ

Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Tekin de bu çağrıyı yapanlar arasındaydı. Twitter hesabından alevlerin görüntüsünü paylaşan Tekin, “Şemdinli’de ormanlarımız yanıyor. Son zamanlarda ülkede orman yangınları ile ne felaketler yaşandığına hepimiz şahit olduk. Söndürmek içinde ülke olarak seferber olduk. Aynı duyarlılığı burası içinde bekliyoruz. Derhal müdahale edilmeli” diyerek yangına acilen müdahale çağrısı yaptı.

Orman yangınıyla ilgili bir paylaşım da Hakların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekili Sait Dede’den geldi. Dede, Şemdinli’de yangına derhal müdahale edilmelidir. Ormanlarımızı yakmalarına sessiz kalmayacağız.” dedi.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN