Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
ZORLU ENERJİ'DEN 7’NCİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaÇEVRE VE EKONOMİZORLU ENERJİ'DEN 7’NCİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU

ZORLU ENERJİ’DEN 7’NCİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU

 Zorlu Enerji, 7’nci Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. Enerji sektöründe karbon ve su ayak izini hesaplayan ilk şirket olan Zorlu Enerji, 2009 yılından bu yana iki yılda bir yayınladığı sürdürülebilirlik faaliyetlerini önümüzdeki yıldan itibaren yönetimsel, ekonomik, çevresel ve sosyal performanslarını içeren entegre bir model ile her yıl düzenli paylaşma kararı aldı.

Sürdürülebilirlik stratejisi doğrultusunda, Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin kolaylaştırıcısı olmayı amaçlayan Zorlu Enerji, sürdürülebilirlik alanında gerçekleştirdiği faaliyetleri içeren 7’nci Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı.

2009 yılından bu yana iki yılda bir yayınladığı Sürdürülebilirlik Raporu’nu ilk defa yıllık olarak yayımlayan Zorlu Enerji’nin, 2020 yılı çevresel, sosyal, ekonomik ve yönetişimsel performansını kapsayan raporunda, şirketin iklim krizi ile mücadele, karbon emisyonlarının azaltılması, kaynakların sürdürülebilir şekilde kullanılması, enerji verimliliği ve enerji arz güvenliği konuları çerçevesindeki tüm çalışmalarına detaylı yer veriliyor. 

Zorlu Enerji UN Global Compact Üyesi 

Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin (United Nations Global Compact – UNGC) ilkelerini stratejisine ve politikalarına dâhil etmek ve gezegeni korumak amacıyla Nisan 2020’de UNGC imzacısı olan Zorlu Enerji,  2020 yılı Sürdürülebilirlik Raporu’nda Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler İlerleme Bildirimi’ni de ilk defa paydaşları ile paylaşmış oldu.

Aynı zamanda Rapor, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını içerecek şekilde oluşturulmuştur. 2020 yılında yeniden ele aldığı sürdürülebilirlik ve ESG stratejisi ile eylem planlarını ve geleceğe yönelik stratejilerini gözden geçiren Zorlu Enerji, ‘Onarıcı Operasyonlar ve Değer Zinciri’ ile ‘İnsan ve Kültür”, ve “Etki Odaklı Büyüme” temel alanlarını, şirketin değer yaratma alanları olarak tanımlıyor.

Bağımsız kuruluşlar tarafından doğrulandı.

Zorlu Enerji 2020 yılı Sürdürülebilirlik Raporu, yurtiçindeki tüm operasyonlarımızı kapsayacak şekilde genişletilerek, sektöründe ilk olarak denetlenerek AA 1000 SES Standardı ve ISEA 3000 Standartlarına uygunluğu KPMG tarafından doğrulandı.

‘Enerji sektörünün ve sektördeki kritik rolümüzün farkındayız.’’

 Geleceğin enerji şirketi olma vizyonuyla yatırımlarını aralıksız olarak sürdürdüklerini ifade eden Zorlu Enerji Sektör Başkanı Sinan Ak, hedef ve stratejilerini Zorlu Holding ve tüm şirketlerini kapsayan Akıllı Hayat 2030 vizyonu doğrultusunda belirlediklerini, sürdürülebilirlik stratejilerini gelecek odaklı gelişim hedeflerine ve değişen ihtiyaçlarına göre tekrar ele aldıklarını ifade etti.

Zorlu Enerji 7’nci Sürdürülebilirlik Raporu’na aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.zorluenerji.com.tr/uploads/pdf/pdflist/surdurulebilirlik-raporu-2020.pdf

GÖZDEN KAÇIRMAYIN