Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
ROMANYA'NIN ELEKTRİKLİ OTOBÜSLERİ TÜRKİYE'DEN - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaÇEVRE VE EKONOMİROMANYA'NIN ELEKTRİKLİ OTOBÜSLERİ TÜRKİYE'DEN

ROMANYA’NIN ELEKTRİKLİ OTOBÜSLERİ TÜRKİYE’DEN

Karsan, Romanya Bölgesel Kalkınma ve Kamu Yönetimi Bakanlığı tarafından açılan yüzde 100 elektrikli toplu ulaşım ihalelerini kazanarak Türk otomotiv sanayinin bugüne kadarki en büyük elektrikli otobüs ihracatı için anlaşma sağladı.

Karsan, Romanya’da kazandığı iki elektrikli otobüs ihalesiyle 35 milyon Euro’lukdev ihracata imza attı. Karsan bu anlaşmalar ile, Türkiye’nin en yüksek tutarlı elektrikli otobüs ihracatını gerçekleştirmek üzere anlaşma sağladı.

Karsan’ın aldığı iki ihaleyi de Romanya Bölgesel Kalkınma ve Kamu Yönetimi Bakanlığı açtı. Buna göre, şehir içi toplu ulaşım hizmetlerinde kullanılmak üzere Timişoara Belediyesi’nin 44 adetlik ve BraşovBelediyesi’nin  ise 12 adetlik 18 metre uzunluğundaki elektrikli otobüs ihalesinin kazananı Karsan oldu.

Karsan, iki ihaleyi de yüzde 100 elektrikli 18 metre uzunluğundaki otobüsüyle kazandı. Yüksek teknolojili ürünleri ile sektöre öncülük eden Karsan, ihale kapsamında 44 adedi Timişoara Belediyesi’ne, 12 adedi Braşov Belediyesi’ne olmak üzere toplamda 56 elektrikli otobüs teslimatı gerçekleştirecek.

Bununla birlikte, bölgeye 19’u hızlı şarj olmak üzere toplam 75 şarj istasyonu kuracak ve 6 yıl boyunca araçların tüm bakım ve garaj işletmesini üstlenerek kapsamlı bir elektrikli toplu taşıma sistemi hizmeti sunacak.

Karsan ayrıca,  Romanya’ya 19’u hızlı şarj olmak üzere 75 şarj istasyonu kuracak ve 6 yıl boyunca araçların bakım ve garaj işletmesini üstlenerek kapsamlı bir elektrikli toplu taşıma sistemi hizmeti sunacak.

İhaleler kapsamında18 metre uzunluğundaki yüzde 100 elektrikli modellerinden oluşan sıfır emisyonlu 56 adet otobüsü Romanya’ya ihraç edecek olan Karsan, ilk teslimatları 2022 itibariyle gerçekleştirmeyi hedefliyor.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN