Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
SIFIR ENERJİ BİNALAR FORUMU TÜRKİYE ETABI GERÇEKLEŞTİ - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaENERJİ VE DOĞAL KAYNAKLARSIFIR ENERJİ BİNALAR FORUMU TÜRKİYE ETABI GERÇEKLEŞTİ

SIFIR ENERJİ BİNALAR FORUMU TÜRKİYE ETABI GERÇEKLEŞTİ

Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Forumu ZeroBuild Türkiye etabı 22 – 26 Eylül tarihlerinde, çevrimiçi ortamda gerçekleşti. Forum’a Kadıköy Belediyesi’nden İmar ve Şehircilik Müdür Yardımcısı, Making-City AB Projesi Yenilenebilir Enerji Koçu Serhat Şahin de konuşmacı olarak katıldı ve sıfır enerji, yeşil enerjili bina esaslı kentsel dönüşümde yerel yönetimlerin rolünü anlattı.

Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Forumu ZeroBuild Türkiye etabı çevrimiçi ortamda, 22 – 26 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti. “Sıfır Enerji Binalar”a dönüşüme dair yol haritası sunmayı hedefleyen forum, sıfır enerji binalara geçişi hızlandırmayı amaçlayan Türkiye’den ve dünyadan fikir önderlerini bir araya getirdi. Forum’un “Yeşil ve Dayanıklı Kentsel Dönüşümde Sıfır Enerji Bina Uygulamalarının Teşviki” başlıklı oturumuna Kadıköy Belediyesi’nden İmar ve Şehircilik Müdür Yardımcısı, Making-City AB Projesi Yenilenebilir Enerji Koçu Serhat Şahin konuşmacı olarak katıldı. Şahin sunumunda sıfır enerji ve yeşil enerjili bina esaslı kentsel dönüşümde ne gibi projeler yaptıklarını anlattı.

KADIKÖY BELEDİYESİ EMİSYON SALIMLARINI YÜZDE 40 AZALTMAYI HEDEFLİYOR

Şahin, Başkanlar Sözleşmesi çerçevesinde Kadıköy’de emisyon salımlarını yüzde 40 azaltmayı hedeflediklerin söyledi. “Avrupa Komisyonu’nca yürürlüğe konan ve sürdürülebilir enerji politikalarını destekleyen Başkanlar Sözleşmesi çerçevesinde, 2018 yılının temmuz ayında alınan meclis kararı ile belediyemiz 2030 yılına kadar emisyon salımlarını yüzde 40 azaltmayı hedefleyen bir İklim Eylem Planı hazırladı. “Sürdürülebilir Enerji” ve “İklim Adaptasyon” başlıkları çerçevesinde hazırlanan bu planla, daha dayanıklı ve düşük emisyonlu kentlere ulaşmanın adımlarını atmış olduk.  

“KENTSEL DÖNÜŞÜM EMİSYON AZALTIMI İÇİN ÖNEMLİ BİR POTANSİYEL”

Özellikle kentsel dönüşümün, emisyon azaltımı için bir fırsat olduğunun altını çizen Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: “İklim değişiminin şehirlerdeki olumsuz etkisi sadece can ve mal kayıplarıyla sınırlı olmayacak, su ve enerji gibi kaynak kullanımlarının kontrol edilememesi nedeniyle şehirlerin yaşam maliyetini de arttıracaktır. Örneğin kentsel dönüşüm, deprem gerçeği ile birlikte başka bir doğa felaketi sayılan iklim değişikliğini de kapsayacak şekilde ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlarıyla sürdürülebilir bir şehir yaratma potansiyeli taşımaktadır. ” dedi.  

KADIKÖY’DE KENTSEL ISI ADA ETKİSİ

Şahin, Kadıköy’de kentsel ısı ada etkisinin çok hissedildiğini söyledi: “İklim Adaptasyon Eylem Planı (SECAP)’nda, Kadıköy ilçesinin denize kıyısı olmasına rağmen başta kentsel dönüşüm olmak üzere yoğun kentsel faaliyetlerden ötürü çoğu ilçeye göre kentsel ısı adası etkisinin daha çok hissedildiği değerlendirilmiştir. Kadıköy Belediyesi olarak, ilçe meclisi kararı ile Mimari Estetik Komisyonu kuruldu ve 2021 yılı itibariyle kentteki yeni yapılaşmaların mimari proje onaylarında kentsel ısı ada etkisini azaltacak açık renkli cephe malzemelerinin kullanılması zorunlu tutulmaya başlandı. Bununla birlikte hem ısı adası etkisini azaltmak hem de yeşil alanları arttırmak amacıyla yapılarda yeşil çatı uygulamalarının zorunlu tutulması ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor.  Aryıca, özellikle kentsel dönüşümün Kadıköy ilçemizde büyük bir ivme kazandığı son yıllarda, betonlaşmanın artmasıyla birlikte yağmur sularının yeraltındaki su rezervleri beslemekte yetersiz olduğu görülmekte. Belediye olarak Meclis kararı ile 400 metrekare ve üzerinde yapılacak tüm bina projelerine yağmur suyu toplama tankı ekleneceği yönünde plan değişikliği yaptık”

Gelecek senaryolarının ele alındığı ve dünyadan başarılı örneklerin paylaşıldığı forum, tüketilen enerjinin büyük bir kısmının doğaya zarar veren fosil yakıtlardan oluştuğu; birey ve ülke ekonomisi, milli güvenlik ve çevre için binalarda enerji talebinin azaltılması ve yenilenebilir enerji kaynakları kullanımının önemine dikkat çekti.

SIFIR ENERJİ BİNA NEDİR?

Isıtma, soğutma, aydınlatma ve diğer tüketimleri için çok düşük miktarda enerji ihtiyacı olan ve bu ihtiyacını da tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından temin eden binadır. Çok yüksek enerji verimliliğine sahip olan bu binalar standart bir binaya göre yüzde 70 ila 90 arasında daha az enerji tüketiyor. Minimumuma indirdikleri bu enerji ihtiyaçlarının tamamını da binanın üzerine ya da yanına kurulu yenilenebilir enerji sistemlerinden temin ediyor.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN