Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
MADRA'NIN BAĞRINA SAPLANAN HANÇER - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaDİĞERMADRA'NIN BAĞRINA SAPLANAN HANÇER

MADRA’NIN BAĞRINA SAPLANAN HANÇER

Balıkesir ili, İvrindi ilçesi, Değirmenbaşı ve Küçükılıca Mahalleleri mevkiinde yapılması planlanan “mobil kırıcı tesisi projesi” halkın tepkisiyle karşılaştı. Çevreciler ve bölge halkı, proje için düzenlenen “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararının; hukuka aykırı olduğunu belirterek, projenin tarım ve hayvancılık yapılan alanlara zarar verebilecek kadar yakın olduğuna dikkat çekti.

Çevre mücadelesinin tanınmış isimlerinden Ali Arif Cangı, konu ile ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bölgede tarım ve hayvancılık yapan çiftçilerin, projeden kaynaklanacak olumsuz etkilerden ne şekilde ve ne kadar zarar göreceği hususunun net olmadığına dikkat çekti.

Kırıcının taşınabilir olmasının, kullanılacağı alanın çok geniş ve maden projesinin uzun vadeli bir proje olması nedeniyle şüphe uyandırdığını belirten Cangı; “Projenin faaliyeti sırasında ciddi miktarda su kullanılacağı, yapılan su tüketim hesabının gerçekçi olmadığı, tesisten kaynaklanacak toz emisyonunun, irili ufaklı pek çok kola ayrılan Madra deresi ve dere içindeki canlı yaşamı olumsuz etkileyeceği açıktır ve bu durum ÇED gerekli kararı verilirken hesaba katılmamıştır. Sadece ÇED alanı için değil, projeden etkilenebilecek yakın çevresinin de Sit ve Koruma alanları açısından değerlendirilmesi gerekiyor” dedi.

Ali Arif Cangı, sadece projenin yaratacağı etkilerin değil, aynı zamanda içinde yer aldığı maden ocağının etkileri ile birlikte neden olabileceği kümülatif etkinin de incelemeye dahil edilmesi gerektiğini belirterek, “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptali için dava açıldığını ifade etti.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN