Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
“YAŞAMI PAYLAŞMAK” RAFLARDA - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaKÜLTÜR“YAŞAMI PAYLAŞMAK” RAFLARDA

“YAŞAMI PAYLAŞMAK” RAFLARDA

Doğal ve kültürel mirası koruma hareketinin Türkiye’deki tanınmış isimlerinden, ÇEKÜL Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’in öz yaşam öyküsü niteliğindeki kitabı Yaşamı Paylaşmak, ÇEKÜL Vakfı Yayınları basımıyla raflarda yerini aldı. 

Tasarımını grafik sanatçısı Erkal Yavi’nin yaptığı kitapta, Metin Sözen’in 50 yılı aşkın süredir Anadolu araştırma gezilerinde çektiği siyah-beyaz fotoğraflar ile ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi’nin Kent Arşivinden son dönem fotoğraflar da yer alıyor. Yaşamı Paylaşmak; 1950’lerden günümüze, Anadolu’nun farklı ölçekteki kentlerinden dünya meydanlarına varan bir hafızayı, tanıklığı ve koruma mücadelesinin hiç unutulmaması gereken izlerini taşıyor.

ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’in otobiyografik kitabı Yaşamı Paylaşmak, Türkiye’nin koruma tarihine yön veren bir bilim insanının öz yaşam öyküsü olduğu kadar, ülkenin koruma hareketinin kurumsallaşma tarihini de içeriyor.

Kitap, eşik noktalarıyla korumayı öz yaşamdan bir perspektifle anlatırken, bu yaşama eşlik eden ve sosyal bilimlerden sanat ve felsefeye, sivil birlikteliklerden üniversite ve kamu kuruluşlarına kadar geniş bir alanda varlık gösteren bir kuşağın birlikteliğine de vurgu yapıyor.

Yaşamı Paylaşmak, Prof. Dr. Metin Sözen’in yaşamında büyük bir odak oluşturan “koruma” kavramının köklerini görmeyi ve yaşama yön veren çabasının ardındaki deneyimi tüm açıklığıyla mümkün kılıyor. Sungurlu’nun geleneksel konut mimarisini yansıtan aile evlerinde kaldığı çocukluk döneminde bezemeli tavanlardaki sanatı fark eden Metin Sözen, kendisini etkisi altına alan zenginliği kısa süre içinde tanır hâle gelmesini, kültür mirasıyla bu erken tanışıklığına bağlıyor. Ev içlerindeki geleneksel mimariye ilgiyle başlayan “koruma” içgüdüsü giderek Anadolu kentlerinin sokak dokusunu, doğal mirasını, insan ve hikâye zenginliğini, büyük arkeoloji mirasını tanımayla bir iç disipline dönüşüyor ve Prof. Dr. Metin Sözen, öz yaşamıyla iç içe geçtiğini gördüğümüz bir yaklaşım ve üslup geliştiriyor. 

GÖZDEN KAÇIRMAYIN