Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/habercevreci/domains/cevrecihaber.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
BETON İSTİLASINA EKOLOJİK BİR ALTERNATİF: ÇATI BAHÇELERİ ÇIKTI! - ÇEVRECİ HABER
Ana SayfaKÜLTÜRBETON İSTİLASINA EKOLOJİK BİR ALTERNATİF: ÇATI BAHÇELERİ ÇIKTI!

BETON İSTİLASINA EKOLOJİK BİR ALTERNATİF: ÇATI BAHÇELERİ ÇIKTI!

Yeni İnsan Yayınevi,  Ekoloji Serisi’ne Mert Ekşi imzalı “Çatı Bahçeleri” başlıklı kitabı ekliyor.

Son 150 sene içerisinde insanın doğa üzerindeki etki ve denetimi had safhaya ulaştı. Bu durum pek çok çevresel sorunu beraberinde getirdi. Şehirler büyüyor, tarım alanları azalıyor ve doğal ekosistem çözülmeye uğruyor. Böyle bir ortamda çatı bahçelerinin önemi kaçınılmaz. 

Yeşil Çatılar Her Yerde!

Çatılar permakültürün en önemli mekânlarından biri. Çatı bahçelerinin önemi ülkemizde yeteri kadar fark edilmemiş olabilir. İşte Mert Ekşi’nin kitabı bu noktada öne çıkıyor. Şehirleri betonlar tarafından istilaya uğramış Türkiye’de uygulanabilir bir çatı bahçeleri rehberi, alanında çok ciddi bir ihtiyacı karşılıyor.

Çatı Bahçeleri, sürdürülebilir ekolojik şehirler için oldukça cazip bir teklif. Dünyada oldukça yaygın çatı bahçeleri hakkında ülkemizde kapsamlı bir eser yazılmamış olması, Mert Ekşi’yi bu konu hakkında çalışmaya itiyor. Akademisyen ve Yeşil Çatı Araştırma Projesi yürütücüsü olan yazar, hortikültür alanındaki sayılı uzmanlardan.

Çatı Bahçeleri Hakkında Her Şey

Çatı Bahçeleri, son derece detaylı bir araştırma eseri. Çatı bahçelerinin tarihsel arka planından, çatı bahçeleri planlama ve uygulama pratiklerine kadar birçok teknik bilgi kitapta yer alıyor. 

Bir çatı bahçesi oluşturmak için uygun yetiştirme koşulları nelerdir? Hangi bitki türleri çatı bahçesine uyum sağlar? Çatı bahçesinden gıda üretimi nasıl yapılır? Mert Ekşi, kitabında çatı bahçeleriyle ilgili bu gibi sorulara doyurucu ve açıklayıcı yanıtlar veriyor. Eğer bir çatı bahçesi oluşturmak veya çatı bahçeleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız Çatı Bahçeleri’ne mutlaka göz atmanız gerekir. Çatı Bahçeleri bir temel kitap olarak okunabilir, veya uygulama ve pratikler için pekâlâ kullanılabilir.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN